• 9 sierpnia, 2016 6:38

Rūta Meilutytė poza podium, zwycięstwo Amerykanki

Mistrzyni olimpijska z Londynu oraz najlepsza pływaczka Litwy- Rūta Meilutytė nie spełniła pokładanych nadziei i w finale konkurencji 100 metrów stylem klasycznym zajęła dopiero 7 miejsce.

Meilutytė w finale dystans pokonała z czasem 1:07.32 min.

Nową mistrzynią oraz rekordzistką olimpijską w tej konkurencji została Amerykanka Lilly King. 19- letnia pływaczka finiszowała z wynikiem 1:04.93 min.

Srebrny medal wywalczyła Rosjanka, Julia Jefimova która jeszcze kilka dni przed początkiem igrzysk nie była pewna startu w Rio. Na początku roku 24-latkę przyłapano na stosowaniu niedozwolonej substancji – meldonium, co nie było jej pierwszą dopingową wpadką. Pod koniec 2013 roku Jemifowa została ukarana 16-miesięczną dyskwalifikacją, ponieważ w jej organizmie wykryto podwyższony poziom sterydu. Jefimowa do King straciła 0,57 setnych sekundy.

Na najniższym stopniu podium stanęła również przedstawicielka USA Katie Meili (1:05.69 min.).