• 16 sierpnia, 2016 7:22

Porażka Litwy w ostatnim pojedynku fazy grupowej

Reprezentacja Litwy w koszykówce w ostatnim pojedynku grupy B turnieju olimpijskiego i w walce o pierwsze miejsce w tabeli, uległa Chorwacji- 81:90. Ostatecznie Litwa zajęła trzecie miejsce w grupie i w ćwierćfinale zmierzy się z reprezentacją Australii.

Początek pojedynku był bardziej udany dla reprezentacji Litwy. Podopieczni Jonasa Kazlauskasa dzięki skutecznej ofensywie już w pierwszej kwarcie zdobyli 8 punktową przewagę- 21:13.

Do dużej przerwy Chorwacja z wysoką skutecznością atakowała zza łuku- 6 celnych rzutów z 8. Dzięki temu prowadzonym przez Bojana Bogdanovica koszykarzom udało się zgromadzić 6 punktowe prowadzenie.

W trzeciej odsłonie Chorwaci nie zmniejszali tempa,a grad celnych strzałów zza trzy punkty zwiększył deficyt Litwinów nawet do 20 punktów- 55:75. Litwa nie zamierzała złożyć broni,a próby dogonienia rywali były skuteczne. Celny rzut za trzy wykonał Paulius Jankūnas. Kilka celnych rzutów zza łuku dodał Mantas Kalnietis. Gdy do końca pozostało już tylko 40 sekund, różnica między drużynami wynosiła 6 oczek. Jednak Chorwaci zachowali zimną krew i ostatecznie zwyciężyli- 81:90.

Litwa: M.Kalnietis 26 (11 asyst), P.Jankūnas 18, J.Valančiūnas 13 (6 zbiórek), R.Seibutis 7, J.Mačiulis (5 zbiórek) i M.Grigonis po 6, M.Kuzminskas 5, D.Sabonis 3.

Chorwacja: B.Bogdanovic 22 , K.Simon 19 (10 zbiórek, 6 asyst), D.Šarič 18 (6 zbiórek), D.Planinič 10.

Na etapie grupowym Litwini zdobyli 3 zwycięstwa i ponieśli 2 porażki, ostatecznie zajmując 3 miejsce w grupie B. To oznacza, że w ćwierćfinale Litwa zmierzy się z Australią, która w swojej grupie wysoko wygrywając z każdym i kapitulując tylko w pojedynku z USA, uplasowała się na 2 miejscu.

Chorwacja zajęła 1 miejsce w grupie i ćwierćfinale zmierzy się z Serbią.