• 7 sierpnia, 2016 22:35

Niesamowity pierwszy mecz oraz zwycięstwo reprezentacji Litwy

Reprezentacja Litwy w koszykówce wygrała w swoim pierwszym pojedynku turnieju olimpijskiego z gospodarzami parkietu, Brazylią 82:76. . Litwa okazała się lepsza, mimo że Brazylijczycy zwiększyli bieg w trzeciej i czwartej kwarcie.

Numer trzy światowego rankingu Litwini udowodnili większą klasę w pierwszej i drugiej kwarcie. Po 10. minutach prowadzili 27:17, a na półmetku aż 58:29. Wysokie prowadzenie nieco uśpiło faworyta, co skrzętnie wykorzystywali gospodarze.

Brazylijczycy zwiększyli bieg i poprawili grę po obu stronach boiska, co przyniosło dramat w końcówce pojedynku. Na dwie minuty przed końcem drużyny dzieliły już tylko cztery punkty- 71:75.

Pierwsze skrzypce w reprezentacji Brazylii grał Leandro Barbosa. Zawodnik zdobył w sumie 21 punktów, ale ostatecznie to Litwini celebrowali zwycięstwo 82:76.

Litwa: Mantas Kalnietis 16 ( 8 asyst), Paulius Jankūnas 15 (7 zbiórek), Renaldas Seibutis 11, Jonas Mačiulis (6 zbiórek) i Domantas Sabonis po 10, Mindaugas Kuzminskas 8 (6 zbiórek), Antanas Kavaliauskas i Jonas Valančiūnas po 6.

Brazylia: Leandro Barbosa 21, Raul Neto 14, Nene Hilario 11 (8 zbiórek).

W innym pojedynku Serbia zwyciężyła z Wenezuelą 86:62.

W grupach A i B rywalizuje po sześć drużyn. Awans do ćwierćfinałów uzyska po cztery najlepsze reprezentacje.