Wilno i Wileńszczyzna
polskieradio.pl

Euro 2016: porażka Hiszpanii z Gruzją w towarzyskim meczu

Piłkarze Hiszpanii przegrali z Gruzją 0:1 w towarzyskim spotkaniu rozegranym w Getafe. Bramkę dla gości w 40 min. zdobył Tornike Okriaszwili.

Był to ostatni sprawdzian formy dla podopiecznych trenera Vicente del Bosque przed rozpoczynającymi się w piątek mistrzostwami Europy. Selekcjoner nie zamierzał oszczędzać zawodników, wyjściowy skład równie dobrze może pojawić się w inaugurującym turniej spotkaniu. To jednak nie przełożyło się na zaangażowanie w grę, zdolność do tworzenia bramkowych okazji i końcowy wynik.

Hiszpanie mieli inicjatywę, prowadzili grę, wymieniali dziesiątki podań i… nic z tego nie wynikało. W 28. minucie Thiago Alcantara, klubowy kolega Roberta Lewandowskiego z Bayernu Monachium, trafił w słupek. Dobrze zorganizowani Gruzini odpierali niemrawe ataki zawodników del Bosque, a w 40. minucie wykorzystali swoją najlepszą okazję w tym meczu i nieoczekiwanie wyszli na prowadzenie. W drugiej połowie aktualni mistrzowie Europy próbowali odrabiać straty, ale nawet mimo 6 nowych zawodników, którzy pojawili się na boisku, nie udało się doprowadzić choćby do remisu. Zespół przerwał serię 11 spotkań bez porażki, która trwała od marca ubiegłego roku.

Hiszpańska prasa donosi, że czas ogłosić czerwony alarm przed startującym turniejem. Nadmierne przywiązywanie wagi do wyniku takiego spotkania to jednak chyba znaczna nadinterpretacja – trudno porównywać klasę tych dwóch drużyn, a „La Furia Roja” według wszelkiego prawdopodobieństwa potraktowała mecz z Gruzinami w sposób ulgowy.

Piłkarze Vicente del Bosque po raz drugi z rzędu staną do obrony tytułu. Wygrali turnieje Euro w 2008 i 2012 roku. We Francji rywalizować będą w grupie D z Czechami, Turcją i Chorwacją. Po kompletnie nieudanym mundialu w Brazylii skład został mocno zmieniony, a zawodnicy mają wiele do udowodnienia. Kibice z kolei wierzą, że wtorkowy wieczór w wykonaniu ich ulubieńców był jedynie potknięciem bez większego znaczenia, po którym niesmak uda się zatrzeć już w pierwszym meczu Euro 2016.