Wilno i Wileńszczyzna
polskieradio.pl

Euro 2016: Anglia remisuje z Rosją po dramatycznej końcówce

Określany jako szlagier drugiego dnia mistrzostw mecz Anglików z Rosjanami miał przynieść wiele emocji kibicom zarówno jednej, jak i drugiej reprezentacji. Po bardzo obiecującym początku "Synowie Albionu" jednak rozczarowali, tracąc w końcówce bramkę.

W 2. minucie zaatakowali po raz pierwszy Anglicy, niecelnie sprzed pola karnego uderzał Dele Alli, objawienie sezonu Premier League.

Pierwszy kwadrans upłynął pod znakiem całkowitej dominacji Anglików, którzy raz po raz atakowali bramkę Akinfeeva – jednak bez skutku. Synowie Albionu zaimponowali konsekwencją i nieustępliwością. Plan zakładał szybką bramkę na początku meczu, ale Rosjanie byli skuteczni w obronie.

Anglicy zgodnie z oczekiwaniami, bardzo szeroko ustawieni, atakowali przede wszystkim skrzydłami. Wysoko ustawieni boczni obrońcy, dobra współpraca z pomocnikami, ciężar gry raz na jednej, raz na drugiej stronie. Rooney wcielał się początkowo w rolę rozgrywającego, aktywny był Lallana. Rosjanie zaś przez pierwsze 25 minut mieli olbrzymie problemy z wyjściem na połowę rywali. Kompletna dominacja Anglików, choć brakowało nieco cierpliwości przy kreowaniu ataków. Przy 119 wymienionych przez Anglików podaniach, Rosjanie wymienili zaledwie 36.

Zagadką mimo wszystko była słaba gra Rosjan – po czterdziestu minutach wyglądali jakby grali dogrywkę, a nie pierwszą połowę. Zero pomysłu, bezradność, gracze „Sbornej” nie byli w stanie wymienić trzech podań, dlatego też ograniczali się do długich piłek. Anglicy byli jednak szybsi o co najmniej dwa tempa w każdym sektorze boiska i w każdym elemencie gry. Bramka dla „Synów Albionu” wisiała w powietrzu i do szatni zeszli na pewno w dobrych humorach.

72. minuta – rzut wolny z osiemnastego metra i fenomenalny strzał Erica Diera. Kapitalny gol i Anglicy na prowadzeniu.

W 92 minucie Rosjanom udało się zdobyć bramkę. Dośrodkowanie z lewej strony, piłka spada na głowę Wasilija Bieriezuckiego i lobuje Joe Harta. 1:1! Nikt się chyba nie spodziewał, że kompletnie bezradni w ofensywie Rosjanie zdołają doprowadzić do wyrównania.