Świat
Marek Jankowski

Tenis: Jerzy Janowicz w finale turnieju ATP w Rzymie

Jerzy Janowicz pokonał rozstawionego z numerem 9 Francuza Richarda Gasqueta w setach 3:6, 7:6, 6:4. Najwięcej emocji dostarczył set drugi, w którym tenisista z Łodzi wygrał w tie break’u 7:2.

Tylko w pierwszym secie Janowiczowi zdarzało się tracić koncentrację, co skwapliwie wykorzystał Gasquet. W pozostałych dwóch setach notowany obecnie na 24 miejscu w rankingu ATP „Jerzyk” pokazał dojrzały tenis, zaangażowanie i wolę walki.

Kibiców urzekła akcja z trzeciego seta, kiedy Janowicz będąc tyłem do siatki w głębokiej defensywie, skutecznie obronił piłkę, posyłając ją na drugą stronę kortu tak, że Gasquet mógł tylko oglądać jej parabolę.
Janowicz rozegrał bardzo dobre spotkanie, prezentując dojrzały, momentami wręcz wyrachowany, ale widowiskowy tenis. Jego zagrywka od dawna budzi postrach rywali i w meczu przeciwko faworyzowanemu Gasquetowi Polak tylko to potwierdził. W ćwierćfinale „Jerzyk” zmierzy się również z przedstawicielem francuskiej szkoły tenisa – Gilesem Simonem.

Pokonanie faworyzowanych Francuzów: Tsongi i Gasqueta pozwala snuć przypuszczenia, że Janowicz ma patent na zawodników znad Sekwany. Jednak przede wszystkim uświadamia, że nawet najlepsi zawodnicy globu nie powinni lekceważyć pojedynków przeciwko „wieżowcowi” z Łodzi, który od jakieś czasu potwierdza chęć dołączenia do światowej elity tenisistów.