Świat
Tomek Szturo

Gol w końcówce zdecydował! Bayern z pucharem LM!

Bayern Monachium, po niezwykle emocjonującym finałowym meczu, pokonał Borussię Dortmund 2:1 (0:0) sięgając po tytuł najmocniejszej klubowej drużyny Europy. W 89. minucie genialnie zagrał Arjen Robben, który w pojedynkę ograł defensywę BVB i zapewnił puchar Monachijczykom.

Finał Ligi Mistrzów 2012/2013 już przed rozpoczynającym gwizdkiem sędziego budził ogromne emocje. Po raz pierwszy w historii, w finale mierzyły się dwa zespoły z Niemiec. Wszyscy zapowiadali, że będzie to wielkie widowisko i tak też się stało.

Od pierwszych minut rozpoczęła się zagorzała walka. Pojawiały się okazje po obu stronach, jednak zwycięską ręką z opresji wychodzili bramkarze. Zarówno Roman Weidenfeller jak i Manuel Neuer kilkakrotnie ratowali swoje drużyny z niemałych tarapatów.

Po zmianie stron obraz gry właściwie się nie zmienił, była to wyrównana walka godnych siebie przeciwników. Pierwsza bramka padła dopiero w 60 minucie – zamieszanie w polu karnym Borussi wykorzystał Mandzukic, który z najbliższej odległości wpakował futbolówkę do siatki.

Bayern z prowadzenia nie cieszył się długo, gdyż już w 65 minucie sędzia musiał wskazać „na wapno” po faulu Dante na Reusie, a rzut karny pewnie wykorzystał Ilkay Guendogan – mecz „zaczął się od nowa”.
W końcowych minutach oba zespoły zaczęły grać nieco ostrożniej i wiele wskazywało na to, że czeka nas dogrywka, kiedy w 89. minucie Arjen Robben pokazał przebłysk geniuszu, mimo interwencji trzech rywali wpadł w pole karne i sprytnym strzałem zdobył gola na wagę mistrzostwa.

Borussia Dortmund – Bayern Monachium 1:2 (0:0)

Bramki: Mario Mandzukić (60), Arjen Robben (89) – Ilkay Guendogan (68 k.)