Zwycięstwo Žalgirisu na inaugurację nowego sezonu Euroligi

Žalgiris Kowno wygra z mistrzem Polski Stelmetem Zielona Góra 66:62 (15:17, 19:18, 12:18, 20:9) w meczu 1. kolejki grupy C Euroligi koszykarzy.

Mistrzowie Polski zaczęli odważnie. Nie przestraszyli się rywala, atakowali i agresywnie walczyli w obronie. Celnie rzucał Łukasz Koszarek i Vlad-Sorin Moldoveanu. Jednak goście mający w składzie kilku wicemistrzów Europy walczyli i nie pozwalali podopiecznym trenera Saso Filipovskiego na uzyskanie wyższej przewagi.

Litwini schodzili na pierwszą przerwę z dwupunktową stratą. Po dwóch kwartach i celnym rzucie w ostatniej sekundzie Stelmet miał minimalną, jednopunktowa przewagę. Po przerwie trwała dobra passa Moldoveanu. Rumun trafiał praktycznie każdy rzut za trzy punkty. Dobra defensywa i skuteczność z dystansu sprawiła, że gospodarze uzyskali najwyższe w meczu prowadzenie 52:41.

W czwartej kwarcie podopieczni słoweńskiego szkoleniowca wyszli na parkiet zbyt pewni wygranej. Niecelne rzuty osobiste, straty piłek po kompletnie nieprzemyślanych akcjach sprawiły, że mistrzowie Litwy z łatwością niwelowali przewagę zielonogórzan. Do remisu 62:62 doprowadził rzutem zza linii 6,75 m Seibutis w 36. minucie.

Niecelne rzuty Przemysława Zamojskiego oraz dwa spudłowane wolne Ponitki przy prowadzeniu rywali 64:62 miały decydujący wpływ na losy meczu. Litwini mieli też w ostatnich sekundach pięć kluczowych zbiórek w ataku, co pozwoliło im na utrzymanie piłki i kontrolowanie przebiegu meczu. Ostatnią kwartę Žalgiris wygrał 20:9.

Najwięcej punktów dla gospodarzy rzucili Vlad Moldoveanu – 16 i Łukasz Koszarek – 14. W litewskim zespole najskuteczniejszy był Paulius Jankūnas, który zdobył 17 punktów i miał 11 zbiórek.

Oprócz Žalgirisu i Stelmetu w grupie C są także Pinar Karsiyaka Izmir, Lokomotiw Kubań Krasnodar, Panathinaikos Ateny i FC Barcelona Lassa.