Zwycięstwo na początek: Kangury na kolanach

Litewska reprezentacja w koszykówce w swoim pierwszym towarzyskim meczu pokonała w Kłajpedzie Australię 80:68 (18:26, 23:15, 16:16, 23:11).

Początek spotkania należał do Australijczyków, którzy szybko zyskali ośmiopunktową przewagę. Po krótkiej przerwie gospodarze odrobili straty i przez trzy kwarty toczyła się wyrównana gra. Punktem zwrotnym był ósma minuta czwartej kwarty (na tablicy widniał remis 68:68), gdy po „trójce” trafili Lukas Lekavičius i Artūras Milaknis, a cztery punkty z rzędu rzucił Domantas Sabonis. Dwa karne dorzucił Lekavičius i Litwini cieszyli się z pierwszego zwycięstwa podczas przygotowań do Eurobasketu 2015 – 80:68.

„Cieszę się, że pierwszy placek nie był przypalony, chociaż mamy jeszcze sporo do naprawienia. Martwiło przede wszystkim to, że w pierwszej połowie rzucaliśmy więcej z dystansu, niż za dwa punkty. Solidnie wyglądał Domantas Sabonis, chociaż myślałem, że jeśli nie będzie przeszkadzał podczas treningów, to już będzie sukcesem” – zaznaczył Jonas Kazlauskas.

Ze zwycięstwa i gry drużynowej cieszył się Antanas Kavaliauskas.

„Wygraliśmy, brawo! Graliśmy drużynowo i wszyscy zdobyliśmy punkty. Mało trenowaliśmy, to było widać, ale młodzież radziła sobie znakomicie” – mówił koszykarz.

Decyzją trenera w środowym meczu zabrakło Žygimantasa Janavičiusa, Renaldasa Seibutisa, Jonasa Mačiulisa i Robertasa Javtokasa.

Litwa: Artūras Gudaitis 11 (5 zbiórek), Mindaugas Kuzminskas i Antanas Kavaliauskas po 10, Mantas Kalnietis i Artūras Milaknis po 8, Lukas Lekavičius i Deividas Gailius po 7, Adas Juškevičius i Paulius Jankūnas po 5, Domantas Sabonis 4, Rokas Giedraitis 3, Marius Runkauskas 2 punkty.

Australia: Brock Motum 19, David Andersen 12, Chris Goulding 10, Brad Newley i Ryan Broekhoff po 9, Dante Exum 6, Damian Martin 3.