• 30 kwietnia, 2017 6:01

Puchar ZPL: Koszykarze Gierwiat zdobywcami małego pucharu!

W sobotę w Gimnazjum J.I. Kraszewskiego koszykarze walczące o trofea Związku Polaków na Litwie rozegrały finały oraz półfinały. Gierwiaty pokonując w finale Suderwa Teram zdobyły tytuł mistrza turnieju o mały puchar ZPL 2017.

Roman Niedźwiecki

Mały puchar

Jako pierwsi na parkiet wyszli ekipy Landwarowa oraz Skavi w walce o trzecie miejsce małego pucharu ZPL. Na etapie grupowym Landwarow z 4 zwycięstwami i 3 porażkami zajął czwarte miejsce. Tuż obok, pozycję niżej, zajęła ekipa Skavi.

Od początku meczu Landwarow dyktował swoje warunki. Ekipa prowadzona przez S. Narkiewicza, który w sumie zdobył nawet 35 punktów w tym 7 celnych rzutów zza łuku, już po pierwszej połowie miała duże prowadzenie. Skavi nie udało się nadrobić strat lub o drobinę przybliżyć się do rywala. Ostateczny wynik meczu 79:37.

W zwycięskiej ekipie pomijając fantastyczny popis Narkiewicza, 10 punktów zdobył P. Zapolskas. W przegranej zaś drużynie 11 oczek zdobył Wiktor Kozłowski.

W finale w meczu o mały puchar ZPL na przeciwko siebie stanęli Suderwa Team oraz Gierwiaty. Koszykarze stoczyli mecz warty finału. Suderwa w ubiegłym roku triumfowała w rozgrywkach małego Puharu. W tym roku ekipa debiutowała w grupie walczącej o duży Puchar ZPL, lecz bez powodzenia, aczkolwiek drużyna i tak zdołała osiągnąć finał.

Gierwiaty, które w grupie zajęły drugie miejsce mieli gorszy początek meczu. Po kilku udanych akcjach ofensywnych oraz dzięki dobrej walce pod własnym koszem Suderwa prowadziła w spotkaniu. Gierwiaty nie zamierzali złożyć broni i szybko wyrównali rezultat. W kolejnych kwartach nieduże prowadzenie miały Gierwiaty. W ostatniej osłonie prowadzącej ekipie udało się zgromadzić 8 punktów przewagi i wyglądało na to, że zwycięstwo Gierwiat jest już pewne. Jednak w niesamowitym stylu w ostatniej minucie spotkania Suderwie udało się pójść za ciosem iz dobyć 8 punktów z rzędu. Dwa celne rzuty zza łuku oraz jeden spod kosza wyrównały rezultat. W ostatniej akcji spotkania D. Vladimirov rzutem zza dwa przyniósł zwycięstwo oraz mały Puchar ZPL dla Gierwiat. Ostateczny wynik meczu 60:58.

Dla zwycięzców 22 punkty zebrał D. Vladimirov, 20 dodał I. Achramovič. W ekipie Suderwa Team 17 uzbierał I. Stanulis.

Duży puchar

Kolejno na parkiecie zmierzyły się ekipy półfinałowe o duży Puchar ZPL. Irsana- Speditors oraz obrońcy tytułu Herbalife Ricard Rekst oraz Polonus.

Irsana w fazie zasadniczej tylko raz musiała przyznać wyższość rywali, ekipa zajęła pierwsze miejsce w grupie. Z kolei Speditors byli dopiero piąte. Mecz przyniósł dużo emocji oraz grad fauli niesportowych. Irsana jako faworyt meczu prowadziła przez większość część spotkania, jednak przewaga ta niebyła duża. przed ostatnią kwartą wynosiła 7 punktów. W ostatniej odsłonie emocje sięgnęły zenitu, koszykówki było coraz mniej, a fauli niesportowych coraz więcej. Ostatecznie z wynikiem 56:40 dla Irsany.

W wielkim finale turnieju o duży Puchar ZPL Irsana zmierzy się z Polonusem, który w swoim półfinale pokonał ubiegłorocznych mistrzów, Herbalife- Ricard Rekst.