PAP zw.lt

Žalgiris pokonał Stelmet Zielona Góra

Žalgiris pokonał w Kownie Stelmet BC Zielona Góra 67:56 (17:14, 19:15, 21:20, 10:7) w meczu 6. kolejki grupy C Euroligi koszykarzy. Była to trzecia wygrana mistrza Litwy, który na wyjeździe także pokonał polską ekipę (66:62).

Mistrzowie Polski po raz drugi w Eurolidze nie zdołali pokonać najlepszej drużyny Litwy. Tym razem mecz był mniej zacięty i wyrównany niż spotkanie tych ekip w Zielonej Górze.

O pierwszym w rozgrywkach zwycięstwie Žalgirisu przed własną publicznością zadecydowała defensywa gospodarzy, wygrana walka pod tablicami (38:31) oraz wyższa skuteczność rzutów zza linii 6,75 m. Gospodarze mieli 43 procent celności (7 z 16 rzutów), zaś zielonogórzanie trafili tylko trzykrotnie za trzy punkty (na 18 prób).

Mistrzowie Polski, choć nieźle bronili – osiem przechwytów i aż 15 strat wymuszonych na Litwinach, mieli nieskuteczny atak, a przestoje w grze powodowały, że seriami tracili punkty.

Po pierwszych wyrównanych minutach (2:2, 4:4, 6:6) gospodarze uzyskali wyraźniejszą przewagę 17:10 pod koniec pierwszej kwarty i 30:22 w połowie drugiej. Podopieczni słoweńskiego trenera Saso Filipovskiego nie potrafili upilnować zarówno rozgrywającego Žalgirisu Mantasa Kalnietisa (osiem punktów do przerwy), jak i silnego pod koszem Pauliusa Jankūnasa (10).

W drugiej połowie zielonogórzanie dwa razy zbliżyli się do rywali na dwa punkty (47:45 i 49:47), ale potem stracili szybko osiem punktów z rzędu na 70 sekund przed końcem trzeciej kwarty Žalgiris prowadził 57:47.

W zespole Stelmetu BC zabrakło wsparcia dla najskuteczniejszych – rumuńskiego skrzydłowego Vlada-Sorina Moldoveanu i odważnie wchodzącego pod kosz Mateusza Ponitki. Ten ostatni zdobył 15 pkt, miał siedem zbiórek, dwa przechwyty, asystę oraz dwie straty. 22-letni Polak nie bał się nawet walki pod koszem z rosłym, doświadczonym środkowym Žalgirisu Robertasem Javtokasem, ale nie trafił czterech rzutów wolnych w ważnych momentach decydującej kwarty, gdy mistrz Polski miał jeszcze szanse zmniejszenie strat.

Po serii punktów litewskich koszykarzy Žalgiris prowadził w 35. minucie 63:52 i do końca kontrolował sytuację na parkiecie.

Žalgiris Kowno: Paulius Jankūnas 16, Mantas Kalnietis 13, Olivier Hanlan 11, Ian Vougioukas 10, Robertas Javtokas 9, Renaldas Seibutis 4, Martynas Pocius 2, Lukas Lekavičius 2.

Stelmet BC: Mateusz Ponitka 15, Vlad-Sorin Moldoveanu 10, Dee Bost 6, Dejan Borovnjak 6, Łukasz Koszarek 5, Karol Gruszecki 4, Przemysław Zamojski 4, Adam Hrycaniuk 2, Nemanja Djurisić 2, Szymon Szewczyk 2.