Zakończyły się XIX Igrzyska Polonijne w Gdyni – dobre wyniki przedstawicieli Litwy

Polacy z Zaolzia na Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych zdobyli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Wygrali 89 złotych, 82 srebrnych i 76 brązowych medali. Litewscy zawodnicy również mogą się pochwalić dobrymi wynikami.

W dziedzinie tenisa ziemnego Litwa otrzymała 4 medale. W kategorii mężczyzn 36-45 lat II miejsce otrzymał Wadim Zinkiewicz, III miejsce podzielili między sobą Romuald Grudinskij i Aleksandras Szlempa. W kategorii 10-12 lat III miejsce zdobył Kirk Zinkiewicz.

W strzelectwie sportowym z karabinu pneumatycznego w kategorii U-19 II miejsce otrzymał Bernard Błażewicz. Wśród kobiet w wieku 31-40 lat I miejsce zdobyła Jolanta Sudujko, a III miejsce – Jelena Ramaneckienė. W kategorii wiekowej 51 lat i więcej II miejsce otrzymała Jolanta Juniewicz. Dobre są wyniki Litwy również ze strzelectwa z pistoletu pneumatycznego – w kategorii U-20 I i II miejsce z kolei zdobyli Bernard i Dominik Błażewiczowie. W kategorii 56-60 lat III miejsce zwyciężyła Lilia Urbielewicz, a wśród kobiet starszych, niż 60 lat wicemistrzynią została Jadwiga Juniewicz.

Bardzo dobre wyniki drużyn litewskich w siatkówce plażowej. W kategoriach mężczyźni open i miksty Litwa zdobyła II miejsce. I i III miejsce zdobyły dziewczyny z Litwy w wieku do 21 lat. Mistrzami zostali chłopcy w tej samej kategorii wiekowej. I i II miejsce zdobyli mężczyźni w kategorii 45+.

W tenisie stołowym w kategorii chłopców do 12 lat mistrzem został Marek Waluczko, III miejsce wśród 56-70-latków zdobył Józef Kozłowski. Aneta Koczan i Emilia Sustaite zdobyły z kolei II i III miejsce w kategorii dziewczynek do 12 lat.

W piłce siatkowej II miejsca zdobyła drużyna „Polonia Wilno”, a trzecie – „Litwa Rejon Wileński”.

W piłce ręcznej zwyciężyły drużyny litewskie – I, II i III miejsce zdobyły z kolei drużyny „Sokół” z Solecznik, „Asseco” z Wilna i KS Polonus z Trok.

Dziedzina nordic walking również poszła dobrze zawodnikom z Litwy. I miejsce zdobyli Milena Bernatowicz, Nikołaj Stankiawiczius i Arnold Lepiochin, II – Kamilė Jakubauskaitė, Daniel Buchowski i Tadeusz Songin, III – Miła Sienkiewicz, Saulė Marija Gustaitė i Mirosław Zniściński.

W turnieju w ringo I miejsce otrzymali Dewid Piatkonis, Sylwester Baranowicz, Dzmitry Bezuyeuski, Andrzej Więckiewicz i Gabriela Bojarin. Wicemistrzami zostali Marek Waluczko, Nikołaj Stankiawiczius, Waldemar Szumski, Walerij Koczan i Jolanta Waluczko. III miejsce zdobyli Kirił Zienkiewicz, Mieczysław Borusewicz, Sofija Bezujewskyte i Ksenia Pawlik.

W kolarstwie w kategorii U-16 wszystkie medale zgarnęły dziewczyny z Litwy – Kamilė Jakubauskaitė, Wiktoria Augulytė i Milena Bernatowicz.

W koszykówce I i II miejsce zdobyły drużyny „Litwa Polonia” i „Polonus Troki”.

W badmintonie zwyciężyła Jelena Ramaneckienė, II miejsce w swoich kategoriach wiekowych zdobyli Jolanta Sudujko i Andrzej Mackiewicz.