• 10 grudnia, 2015 8:13

Ważna wygrana Neptūnasu, Rytas żegna się z Pucharem Europy

Koszykarze Lietuvos rytasu Wilno (2/7) przegrali na wyjeździe z Zenitem Sankt Petersburg (8/1) 84:92 (25:27, 19:12, 23:22, 17:31) i definitywnie pożegnali się z kolejna fazą Pucharu Europy.

Lietuvos rytas miał jeszcze szansę awansu do fazy LAST-32, jednak ostatni płomyk nadziei zgasł po wygranej PAOK Saloniki z Avtodorem Saratov (104:99). Wilnianie z dwoma zwycięstwami i siedmioma porażkami spadli na ostatnie miejsce w grupie E. W ostatnim meczu fazy grupowej Pucharu Europy Rytas zagra w domu z koszykarzami PAOK.

Wicemistrzowie w Sankt Petersburgu prowadzili praktycznie od pierwszego gwizdku, jednak oddali inicjatywę w decydującej kwarcie. Jeszcze w trzeciej odsłonie goście prowadzili (53:43), a już na początku decydującej kwarty gospodarze wyszli na prowadzenie (73:74).

Zenit: Ryan Toolson 22, Janis Timma 18 (6 zbiórek, 7 asyst), Kyle Landry 13 (12 zbiórek), Andrej Koshchejev 9, Artiom Vikrov 8 punktów.

Lietuvos rytas: Krzysztof Ławrynowicz 16 (6 zbiórek), Marius Runkauskas 14, Antanas Kavaliauskas 11 (8 zbiórek), Deividas Gailius i Adas Juškevičius po 8, Rokas Giedraitis 6 punktów.

Pewny gry w kolejnej rundzie jest Neptūnas Kłajpeda (6/3). Pomorzanie w niezwykle ważnym spotkaniu pokonali w domu Nizhnij Novgorod (5/4) 85:72 (22:14, 21:23, 22:18, 17:20) i zapewnili sobie drugie miejsce w grupie F.

Koszykarze Neptūnasu prowadzili od początku spotkania i tylko na dwie minuty do końca goście zdołali zmniejszyć straty do jednego punktu (74:73). Gospodarze zachowali zimną krew, a JErai Grant i Daniel Ewing rzucili sześć punktów bez odpowiedzi, zapewniając Neptūnasowi wygraną.

Neptūnas: Jerai Grant 14 (10 zbiórek), Daniel Ewing 11 (5 asyst), Martynas Mažeika 11, Donatas Zavackas 10, Vytautas Šarakauskas 9, Gilvydas Biruta 8, Arnas Butkevičius 8, Mindaugas Girdžiūnas 6, Arvydas Šikšnius 4, Travis Bader 1 punkt.

Nizhnij Novgorod: Rashidas Mahalbashić 19, Victor Rudd 12, Jevgenij Baburin 12, Dmitrij Chvostov 10 punktów.