ME w łyżwiarstwie figurowym – w parach: Debiut Litwy, tytuły dla Rosjan i Francuzów

Rosjanie Tatiana Wołosożar i Maksym Trańkow zdobyli w Bratysławie tytuł mistrzów Europy w łyżwiarstwie figurowym w parach sportowych. Litewska para Goda Butkutė i Nikita Jermolavej uplasowali się na 11 pozycji. W tańcach triumfowali Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęli 11. miejsce.

Dla litewskiego łyżwiarstwa figurowego to był debiut w mistrzostwach Europy w kategorii par sportowych. Goda Butkutė i Nikita Jermolavej byli lepsi od 5 par. Łyżwiarze narazie nie należą do czołówki światowej, lecz już zrobili pierwsze kroki ku temu zdobywając 92,71 punktów w programie dowolnym. Para litewska po programie krótkim w sumie uzyskała 139,56. Zwycięzcy z Rosji zaliczyli 222,66 punktów po dwóch etapach.

Wołosożar i Trańkow, mistrzowie olimpijscy z Soczi i Europy z 2014 roku, w poprzedniej edycji czempionatu w Sztokholmie nie startowali z powodu kontuzji pleców zawodnika.

Drugie miejsce zajęła pięciokrotna złota medalistka mistrzostw świata w konkurencji par sportowych reprezentująca Niemcy Aljona Savchenko, której partnerem od dwóch sezonów jest Francuz Bruno Massot. Pierwszym partnerem 32-letniej obecnie Savchenko był Dmitrij Bobienko, a potem Stanisław Morozow.

W parach tanecznych Papadakis i Cizeron obronili tytuł ze Sztokholmu. Kaliszek i Spodyriew zachowali zajmowaną po programie krótkim 11. pozycję.