ME w kolarstwie torowym: Medale polskich i litewskich kolarzy

Litewska reprezentacja w kolarstwie torowym na mistrzostwach Europy we Francji wywalczyła już jeden złoty i jeden brązowy krążek. Polska na swoim koncie również ma jeden złoty, jeden srebrny i jeden brązowy medal.

W scratchu, czyli wyścigu na 10 kilometrów triumfowała litewska kolarka Aušrinė Trebaitė, która wyprzedziła takich znanych kolarek jak Elinor Barker z Wilekiej Brytanii i ubiegłoroczną mistrzynię świata, Kirsten Wild z Holandii. W ubiegłorocznych mistrzostwach Europy Trebaitė wywalczyła brązowy medal w omnium.

Wcześniej w sprincie drużynowym kobiet brąz wywalczyły Simona Krupeckaitė i Miglė Marozaitė. W zawodach triumfowały mistrzynie olimpijskie z Rio, reprezentantki Rosji, Daria Shmeleva i Anastasia Voynova. Srebrne medale zdobyły Hiszpanki, Tania Calvo i Helena Casas. Był to pierwszy medal litewskich kolarek w spincie drużynowym po czteroletniej przerwie.

Wśród mężczyzn reprezentacja Polski w skład której wchodzą: Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński, Mateusz Rudyk oraz startujący w eliminacjach Mateusz Lipa zostali mistrzami Europy w sprincie drużynowym. To pierwszy złoty medal Polaków w tej olimpijskiej konkurencji, od kiedy mistrzostwa Europy są rozgrywane w formule elity.

Wcześniej srebro zdobyła reprezentacja Polski kobiet, w wyścigu na 4 km na dochodzenie. Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Nikol Płosaj, Daria Pikulik oraz startująca w środę w eliminacjach Łucja Pietrzak w pierwszej rundzie pobiły rekord kraju wynikiem 4.26,119, pokonując ekipę brytyjską. W finale pojechały nieco wolniej, osiągając czas 4.27,845. Bezkonkurencyjne były Włoszki.

Łącznie Polacy zdobyli pod Paryżem trzy medale. W środę srebro w wyścigu scratch wywalczył Adrian Tekliński. Mistrzostwa zakończą się w niedzielę.