• 10 stycznia, 2016 19:26

W DKP zostali wyróżnieni najlepsi strzelcy

Ponad 200 strzelców z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Białorusi oraz Turcji wzięło udział w XXI Zawodach Strzeleckich z Broni Pneumatycznej o Puchar Polonii Wilno. Był to pierwszy turniej w tegorocznym sezonie strzeleckim na Litwie. Jego uroczyste zakończenie miało miejsce w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Roman Niedźwiecki

„Moment nagradzania jest najprzyjemniejszy. Z dumą mogę ogłosić, że XXI turniej był udany. Przez te 21 lat niektórzy z uczestników dziś już są trenerami. Cieszy to, że rezultaty z roku na rok są coraz lepsze” – takimi słowami ceremonię nagradzania uczestników rozpoczął główny organizator, arbiter, a także zastępca prezesa Klubu Sportowego Polonia Wilno Mirosław Leszczewski

Sportowcy zostali podzieleni według rodzaju broni (karabinek i pistolet), wieku oraz płci. W grupie najmłodszej (rok ur. 1999 i młodsi) wśród chłopców strzelających z karabinku najlepszy był Andrey Konik z Białorusi, a w analogicznej kategorii wśród dziewczyn zwyciężyła Estonka Anastassia Bobyleva. Polak Mateusz Pierko i Kristina Ruginytė z Litwy wygrali kategorię 18-20-latków, a rywalizację w najstarszej kategorii (1995 i starsi) zdominowali Polak Mateusz Pierko i Felicja Bendroniūtė z Litwy. Wśród najstarszych najlepsi byli Turek Omer Akgun oraz Jūratė Česynaitė.

Strzelec z Niemieża Tomasz Awgustowski (karabinek) zajął 2. miejsce w swojej kategorii. „Nieźle mi poszło. Mam nadzieję, że w tym roku wystąpię na mistrzostwach Europy. Przedtem muszę dobrze się wykazać na igrzyskach krajowych w Olicie, ponieważ to według krajowego czempionatu będzie się kształtowała kadra reprezentacji Litwy” – mówił Awgustowski.

Polka z Wileńszczyzny Jolanta Jancewicz (karabinek), która była również jedną z organizatorek, powiedziała, że ten turniej traktuje jako poważny trening przed mistrzostwami kraju oraz Europy. Jancewicz ma już za sobą doświadczenie uczestnictwa w zawodach najwyższej rangi.

Wśród sportowców strzelających z pistoletów na linii ognia najlepiej wykazali się (wśród kobiet): Litwinka Gabrielė Rankelytė (1999 rok i powyżej), zawodniczka z Łotwy Agate Rašmane (1996-1998 rok) oraz jej rodaczka Marika Kovalevska (1995 rok i poniżej). Wśród mężczyzn w najstarszej kategorii najlepszy był reprezentant Litwy Igor Radajev, w kategorii średniej najlepiej się wykazał Łotysz Gvido Cvetkow, a z najmłodszych najlepiej strzelał Yauheni Lamashevich z Białorusi.

Podczas tegorocznych zawodów przedstawiciel Turcji Omer Akguk (karabinek) zanotował rekord krajowy. Sportowiec strzelił 60 razy, zdobywając 629,6 punktów łącznie.

Turniej w niedzielę zakończył się rywalizacją w kategorii open. Z karabinku najlepiej strzelał Vitali Bubnovich z Białorusi, który już wywalczył miejsce w reprezentacji kraju na igrzyska olimpijskie w Rio De Janeiro. Drugi został Mehmet Abis z Turcji, a trzecie miejsce zajęła Vida Ajūtytė. Z kolei pistoletem najlepiej operował przedstawiciel Łotwy Emils Vasermanis, drugi był jego rodak Lauris Strautmanis, a trzecią pozycję wystrzelał Andrius Darulis z Litwy.