PAP zw.lt

ME w biathlonie: Władimir Iliew wygrał sprint, Dąbrowski w pierwszej połowie tabeli

Bułgar Władimir Iliew zdobył złoty medal biathlonowych mistrzostw Europy w sprincie na 10 km. Drugi raz w Dusznikach-Zdroju na podium stanęli Rosjanin Aleksander Łoginow oraz rodak zwycięzcy Krasimir Anew. W składzie reprezentacji Litwy, Polka z Niemenczyna, Karol Dąbrowski zajął 54 lokatę.

Iliew miał najlepszy wynik, mimo że raz pomylił się na strzelnicy, w przeciwieństwie do bezbłędnych Łoginowa i Anewa – złotego i srebrnego medalisty środowego biegu indywidualnego na 20 km.

To jeden z największych sukcesów Iliewa w karierze. W styczniu 2015 roku zdobył brąz ME na 20 km w estońskiej miejscowości Otepaeae. Z kolei w tym sezonie wyróżnił się również w zawodach bardziej prestiżowego Pucharu Świata, zajmując piąte miejsce w sprincie w Novym Mescie.

Dobry wynik w wyścigu uzyskał reprezentant Litwy, Karol Dąbrowski. Polak z Niemenczyna trzy razy chybił na strzelnicy. Jeden raz podczas pierwszej wizyty na strzelnicy i dwa razy podczas drugiego strzelania. W wyniku Dąbrowski od zwycięzcy stracił 2:02.2 min. i wyścig zakończył na 54 pozycji. W środę w biegu indywidualnym Dąbrowski był bez błędny na strzelnicy i ostetcznie uplasował się na wysokim 16 miejscu zawodów.

Tuż za podium znalazł się regularnie punktujący w PŚ Łotysz Andrejs Rastorgujevs. Szansę na medal zaprzepaścił w drugim strzelaniu, po którym musiał pokonać dwie karne rundy. Ostatecznie stracił 17,3 s.

Drugim najlepszym Polakiem był w piątek Tomasz Zięba, który zajął 83. miejsce. Andrzej Nędza-Kubiniec był 87., Grzegorz Guzik – 91., a Mateusz Janik wycofał się przed startem z powodu choroby. Nie pobiegł także Tomasz Jurczak.