• 31 sierpnia, 2015 5:41

Vuelta a Espana: Dumoulin nowym liderem, awans Rafała Majki

Holender Tom Dumoulin wygrał w niedzielę dziewiąty etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana i został nowym liderem. Na finałowym podjeździe wyprzedził Brytyjczyka Christophera Froome'a. Piąte miejsce zajął atakujący w końcówce etapu Rafał Majka.

Przez niemal cały etap na czele jechała grupka uciekinierów, którzy prowadzili z przewagą przekraczającą pięć minut. Czołówka została doścignięta dopiero na finałowym podjeździe. Ostatnie cztery kilometry zadecydowały o losach zwycięstwa etapowego i czerwonej koszulki lidera.

Stromy podjazd sprzyjał atakom i skorzystał z tego młody holenderski kolarz. Uzyskał kilkudziesięciometrową przewagę, a z grupki pościgowej odpadł dotychczasowy lider Kolumbijczyk Johan Esteban Chaves (OricaGreenEdge). Dołączył natomiast Froome (Sky), pokonując chwilę słabości na początku podjazdu. Za Dumoulinem (Giant-Alpecin) ruszył Majka (Tinkoff-Saxo), ale rywale nie dali mu odjechać dalej jak na kilkanaście metrów. Na ostatnich kilkuset metrach ukształtowała się czołówka – Dumoulin, Majka, Fromme, Hiszpan Joaquin Rodriguez (Katiusza) i Włoch Fabio Aru (Astana). Polak nieco osłabł i w efekcie zajął piąte miejsce, awansując jednak do czołowej „10” klasyfikacji generalnej.

Kilkadziesiąt sekund stracił Chaves, co kosztowało go utratę przodownictwa w wyścigu. W czołówce różnice są nadal niewielkie, Majka traci do lidera 1.17, a do drugiego Hiszpana Rodrigueza zaledwie 20 sekund.

Niedzielny etap znów przyniósł kraksy i upadki. Jeszcze przed startem wycofali się z udziału w wyścigu Peter Sagan i zwycięzca poprzedniego odcinka Belg Jasper Stuyven, który dojechał jako pierwszy do mety pomimo bólu w nadgarstku. Podczas badań w szpitalu okazało się, że kolarz doznał złamania jednej z kości i ręka musi zostać usztywniona. Na trasie, po upadku, wycofał się inny Belg – Thomas Degand (IAM).

W poniedziałek 10. etap Vuelty, ostatni przed dniem odpoczynku. Jego trasa prowadzi z Walencji do Borii i ma 146 km długości. Na trasie są dwie premie górskie, druga z nich około 17 km przed metą.