• 29 sierpnia, 2016 7:36

Vuelta a Espana: De la Cruz wygrał 9. etap i jest nowym liderem

Hiszpan David de la Cruz (Etixx - Quick-Step) wygrał 9. etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana o długości 164,5 km, którego trasa prowadziła z Cistierna do Alto de Naranco i objął prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Siódme miejsce zajął Bartosz Huzarski (Bora-Argon).

De la Cruz awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej z 15. W niedzielę odjechał od rywali na ostatnim z pięciu szczytów tego górskiego etapu.

– Zdobyłem podwójną nagrodę! Nigdy wcześniej nie wygrałem etapu ważnego wyścigu, a teraz dodatkowo objąłem prowadzenie w klasyfikacji generalnej. To niesamowite – powiedział de la Cruz.

Huzarski natomiast poprawił swoją pozycję o cztery lokaty i zajmuje 34. pozycję. Drugi ze startujących Polaków – Michał Gołaś (Polska/Sky) w niedzielę zajął 106. miejsce i w „generalce” jest 123. Litewski kolarz Gediminas Bagdonas zajął 159 miejsce, a w klasyfikacji generalnej plasuje się na 144 pozycji.

Na drugim miejscu, ze stratą 27 sekund, do mety przyjechał Belg Dries Denenyns (IAM Cycling), a trzeci był Włoch Moreno Moser (Cannodale) ze stratą 33 s. Huzarski stracił do zwycięzcy 58 s.

16. miejsce w niedzielę zajął Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar), który stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W poniedziałek kolarzy czeka dziesiąty etap z Lugones do Lagos de Covadonga o długości 188,7 km.