PAP zw.lt

US Open. Janowicz przegrał w pierwszej rundzie z Djokovicem

Jerzy Janowicz nie sprawił sensacji w meczu 1. rundy wielkoszlemowego US Open. Polski tenisista przegrał w Nowym Jorku z broniącym tytułu liderem rankingu ATP Serbem Novakiem Djokovicem 3:6, 7:5, 2:6, 1:6

Los nie był łaskawy dla Janowicza. Trafił na Djokovica, który z siedmiu ostatnich imprez Wielkiego Szlema wygrał pięć. W tym roku zwyciężył w siedmiu turniejach.

Była to pierwsza konfrontacja tych zawodników. Spotkanie trwało dwie godziny i 37 minut. Djokovic zanotował 12 asów, Polak pięć. Odwrotnie wyglądała proporcja podwójnych błędów – u zwycięzcy było ich pięć, a u łodzianina 13. Wymowna jest też statystyka dotycząca niewymuszonych błędów – 18 po stronie Serba i 59 u jego przeciwnika. Ten ostatni miał jednak więcej uderzeń wygrywających – 41 do 34.

25-letni Polak wrócił do rywalizacji – po półrocznej przerwie – dopiero pod koniec lipca. Od jesieni zmagał się z kłopotami zdrowotnymi. W efekcie spadł na 247. miejsce na liście ATP. Zawodnik z Bałkanów w ostatnich tygodniach też nie miał dobrej passy – odpadł w 3. rundzie Wimbledonu, a w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro przegrał mecz otwarcia. Z występu w Cincinnati zrezygnował, tłumacząc to bólem nadgarstka.

W Nowym Jorku Janowicz próbował swoich sił po raz ósmy. Najlepiej poszło mu dwa lata temu, gdy dostał się do drugiej rundy. W latach 2012-13 i w ubiegłym roku przegrał w pierwszej. W latach 2009-11 zaś nie przeszedł kwalifikacji. Djokovic ma w dorobku 12 tytułów wielkoszlemowych. Na Flushing Meadows triumfował dwukrotnie – pięć lat temu i w poprzednim sezonie.

W poniedziałek mecz otwarcia w singlu przegrała Magda Linette. Dziś wieczorem do walki stanie litewski tenisista- Ričardas Berankis. W nocy z wtorku na środę z kolei do rywalizacji przystąpi rozstawiona z „czwórką” Agnieszka Radwańska.