• 7 lipca, 2015 15:11

Udany start sportowców rejonu wileńskiego na maratonie rowerowym w Sejnach

5 lipca siedmioosobowa grupa miłośników jazdy na górskich rowerach z Niemenczyna i Mościszek wzięła udział w zawodach z serii Maratonów kresowych 2015 „Pogranicze z Gaładusią” w Sejnach.

vrsa.lt

Etap w Sejnach jest jednym z najdłuższych etapów Maratonów kresowych. Przebiega dookoła jeziora Gaładusia, a dystans jednego okrążenia wynosi blisko 40 km. Trasa pofałdowana i bardzo ciekawa, jeden z odcinków był na pasie granicznym, który poprowadził zawodników na terytorium Litwy. Rowerzyści, po mimo dużego wysiłku fizycznego w piekielnym upale, mogli podziwiać piękne widoki na trasie, mijali Krasno gródek, w którym znajduje się dworek rodziny Czesława Miłosza.

Start Maratonu odbył się w centrum Sejn, przy ulicy Józefa Piłsudskiego o godzinie 11. Maraton od samego rana zapowiadał się wyjątkowo trudny – w czasie startu temperatura sięgała 30 stopni. W 100 osobowej grupie maratończyków na dystans 74,1 wyruszyli także zawodowcy z Niemenczyna – Petras Jukna wraz ze swoim synem Arturem Jukną. Arnold Lepiochin (Dailidziany) oraz Denis Owczarow (Mościszki) wystartowali w półmaratonie o dystansie 40,8 km. Romuald Aleksandrow, Karina Mickewicziute oraz Kamile Jakubauskaite zmagali się w Minimaratonie na dystansie 10 km. Po upływie 22 min. w okolicach mety na terenie pensjonatu Na Stawach pojawili się pierwsi zawodnicy z Minimaratonu i wyjątkowo miło było ich obserwować gdyż byli to wychowankowie Szkoły sportowej Samorządu rejonu Wileńskiego, a mianowicie Romuald Aleksandrow pierwszy przeciął linię mety z ponad 30 sekundową przewagą nad pozostałymi zawodnikami.

Romek 10 km pokonał za 22 min 26 s., zwyciężając w kategorii OPEN na dystansie Minimaraton. Bardzo dobrze także na dystansie Minimaratou spisała się Karina Mickewicziute, która także zajęła pierwsze miejsce w kategorii OPEN. Karina pokonała dystans za 26 min i 38 s., i była lepsza w czasie na srebrną medalistką z Białorusi na ponad minutę. Najmłodsza z reprezentantek rejonu wileńskiego spisała się na 10+, gdyż także załapała się na podium i zdobyła srebrny medal w grupie wiekowej 2003 – 2004. Kamila dystans pokonała za 30 min i 07 s.

W kategorii Junior niewiele zabrakło dla Denisa Owczarowa, który w ogromnej konkurencji na metę dotarł wykazując czwarty czas. Denis pokonał dystans za 1 h 34 min. Arnold Lepiochin na pokonanie dystansu stracił 1 h 41 min. Dobrze sobie radził na bardzo trudnej trasie maratonu Petras Jukna, który zajął 19 miejsce w kategorii OPEN oraz zaledwie 11 sekund zabrakło do miejsca na podium i brązowy medal. Petras Jukna dystans 74,1 km pokonał za 2 h 36 min i 30 s. Arturas Jukna zajął 16 miejsce w kategorii Elita pokonując dystans za 3 h 21 min i 39 s.

Po zawodach zawodnicy regenerowali siły przyszykowanymi przez Organizatora posiłkami. Niespodzianką były przepyszne kartacze. Medaliści zawodów w kategoriach wiekowych otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zwycięzcy maratonu w kategorii OPEN otrzymali dodatkowo Bony pieniężne od sponsora zawodów Sieci Salonów Łazienek BLU.

Przebieg zawodów i dekoracje medalistów w trzech językach na wesoło komentował Jerzy Lewko.