• 9 lipca, 2015 9:06

Tour de France: Greipel wygrał etap, Martin pozostał liderem

Niemiec Andre Greipel z grupy Lotto-Soudal wygrał w Amiens po grupowym finiszu piąty etap kolarskiego wyścigu Tour de France. Liderem pozostaje jego rodak Tony Martin (Etixx-Quick Step).

Na mecie liczącego 189,5 km etapu z Arras Communaute Urbaine do Amiens Metropole Greipel, jadący z zielonej koszulce lidera klasyfikacji punktowej, wyprzedził minimalnie Słowaka Petera Sagana (Tinkoff-Saxo) i Brytyjczyka Marka Cavendisha (Etixx-Quick Step). To drugie zwycięstwo niemieckiego sprintera w tegorocznym wyścigu, a ósme w Wielkiej Pętli od debiutu w 2011 roku.

Lider Martin, trzykrotny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas, w klasyfikacji generalnej wyprzedza o 12 sekund Brytyjczyka Chrisa Froome’a (Sky) i o 25 Amerykanina Tejaya van Garderena (BMC). Jedyna zmiana w czołowej dziesiątce to awans Sagana na czwarte miejsce, dzięki sześciosekundowej bonifikacie za drugą lokatę.

Ramūnas Navardauskas etap zakończył na 94. miejscu i w klasyfikacji generalnej awansował na 86. lokatę. Najlepszy z Polaków na mecie w Amiens, kolega klubowy Martina – Michał Gołaś zajął 90. miejsce ze stratą 43 sekund. Na ostatnich kilometrach na czele peletonu jechał Michał Kwiatkowski, dyktujący tempo dla specjalisty sprintu w ekipie Etixx Cavendisha. Na ok. 3 km przed metą zszedł z prowadzenia, ukończył etap ze stratą 2.46.

Wcześniej Kwiatkowski i Gołaś zajęli dziewiąte i dziesiąte miejsce na jedynej tego dnia lotnej premii w Rancourt, odnotowując pierwsze zdobycze w klasyfikacji punktowej wyścigu (zajmują 47. i 48. miejsce).

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) i Bartosz Huzarski (Bora Argon 18) przyjechali na metę w dużej grupie ze stratą 14.15. Opóźnienie było spowodowane licznymi kraksami, jakie w padającym deszczu, na śliskiej szosie, podzieliły stawkę kolarzy.

W czwartek szósty etap wyścigu z Abbeville do Hawru (191,5 km).