• 27 lipca, 2015 5:22

Tour de France: drugi triumf Chrisa Froome’a

Brytyjczyk Chris Froome z ekipy Sky zwyciężył w największym wyścigu kolarskim Tour de France. W klasyfikacji generalnej wyprzedził dwóch zawodników grupy Movistar - Kolumbijczyka Nairo Quintanę i Hiszpana Alejandro Valverde.

Ostatni etap Wielkiej Pętli prowadził z Sevres do Paryża. Kolarze przejechali niecałe 110 kilometrów i zgodnie z tradycją wjechali na metę znajdującą się na Polach Elizejskich. Oczywiście wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły już w sobotę, kiedy na kończącym 20. etap morderczym podjeździe pod Alpe d’Huez Nairo Quintana (Movistar) wjechał na metę ponad minutę przed Froomem, ale całej straty prowadzącego w klasyfikacji generalnej Brytyjczyka nie odrobił. Oznaczało to, że właśnie lider Team Sky po raz drugi w karierze wygra wyścig na francuskich trasach. Wcześniej wyczyn ten przypadł mu w udziale w 2013 roku.

W punktowej triumfował Słowak Peter Sagan, który zieloną koszulkę najlepszego sprintera zdobył czwarty raz z rzędu, a w młodzieżowej (biała koszulka) najlepszy był Quintana. Drużynowo zwyciężyła hiszpańska ekipa Movistar.

Litwin Ramūnas Navardauskas został 143., a najlepszy z Polaków Rafał Majka uplasował się w klasyfikacji generalnej na 28. miejscu.