• 9 czerwca, 2014 18:08

Święto miłośników sportu w Niemenczynie

W niedzielę na zielonej murawie w okolicach szaszłykarni Vėtrungė w Niemenczynie ponad stu miłośników biegania i jazdy górskimi rowerami zebrało się na zawody biegów przełajowych oraz duatlonu. Inicjatorami zawodów była Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego, Samorząd Rejonu Wileńskiego oraz Starostwo miasta Niemenczyn.

Imprezę sportową otwierała rywalizacja najmłodszych uczestników tego święta. Wśród przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat na dystansie 200 m najszybszy był Dmitrij Winogradow z Mościszek, a z dziewczyn trasę pokonała Eliza Szidłauskaite z Niemenczyna.

W kolejnej kategorii (800 m) pierwsza była Kamila Stefanowicz z Mościszek, a w grupie chłopców prym wiedli bliźniacy Błażewiczowie z Wilna. Zwyciężył Dominik przed Bernardem, a trzeci finiszował Simon Szimilewicz, także z Wilna. Dystans dłuższy o 200 metrów najszybciej pokonali Beata Kriaucziunajte i Robert Bartusewicz z Podbrzezia.

Kolejnym starcie stanęło 49 najodważniejszych, którzy zdecydowali wypróbować swoje siły na dystansie 4 km w biegach przełajowych oraz w duatlonie na dystansie od 6 do 16 km. Na różnych dystansach, w różnych kategoriach w tej części imprezy zwyciężali: Paulius Bieliunas, Gintare Zenkevičiutė, Denis Owczarow, Agata Pozlewicz, Radosław Aleksandrow, Elwira Branicka, Jarosław Smolski oraz Miglė Mačionytė, zwyciężczyni sobotnich zawodów Vilnius Challenge.

Nie mało emocji dostarczy także rywalizacja w kategorii VIP. Nie zważając na naprawdę wyczynową trasę na start wyszli: wiceminister łączności RL pan Władysław Kondratowicz, zastępca dyrektora Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Pan Robert Komarowski, oraz nieustanny sportowiec starosta miasta Niemenczyn Pan Mieczysław Borusewicz. Wśród kobiet mieliśmy tylko jedną zawodniczkę, a była to kierowniczka Wydziału Współpracy Zagranicznej i Informacji Samorządu Rejonu Wileńskiego Pani Dorota Lewko.

Na najwyższym stopniu podium stanął Władysław Kondratowicz, drugie miejsce zajął Mieczysław Borusewicz, a trzecie miejsce tym razem zajął Robert Komarowski. W grupie kobiet pierwsze miejsce zajęła Dorota Lewko, która pomimo że nie miała konkurentek kobiet stworzyła niezłą konkurencję w grupie VIP’ ów dla panów.

Warto zauważyć, iż wszystkie trasy były trudne do pokonania, ponieważ zawierały dużo podbiegów, pagórków, prowadziły również po trasach narciarskich, na których latem i zimą trenują najlepsi narciarze i biatloniści.

Dopóki zawodnicy rywalizowali na dystansie krosu (4 km) i duatlonie, przedszkolacy zmagali się na rowerach trójkołowych i w zawodach rodzinnych sztafet. Zwycięzcami wyścigu na rowerach zostali Ernest Sadowski i Eliza Szidłauskajte. W sztafetach najlepszą została rodzina Sadowskich.

Zwycięzców medalami, dyplomami i cennymi nagrodami rzeczowymi nagradzali Mieczysław Borusewicz, Władysław Kondratowicz i Robert Komarowski. Najlepsi otrzymali między innymi zaproszenia na pierwszą w Wilnie wystawę żywych motyli tropikalnych (Future4us) oraz nagrody sfinansowane przez Samorząd Rejonu Wileńskiego, starostwo miasta Niemenczyn oraz firmę Mylida.