Roman Niedźwiecki

Solecznicki Sokół z medalem I ligi litewskiej piłki ręcznej

Szczypiorniści z Solecznik wywalczyli brązowy medal I ligi litewskiej piłki ręcznej w małym finale pokonując Dragūnas Kłajpeda 36:32 (21:16).

Mimo przegranego półfinału w którym Sokół po dramatycznej walce uległ szczypiornistom KTU Kowno (37:36 (17:20)), solczanom udało się rehabilitować i w spotkaniu o brąz, które się odbyło w Kownie, zwyciężyć z gośćmi z Kłajpedy.

Początek pojedynku o najniższy stopień podium był wyrównany, mimo przegranych półfinałów szczypiorniści obu drużyn uświadamiali sobie ważność meczu. „Sokołom” większą przewagę udało się zgromadzić dopiero w 21 minucie spotkania gdy tablica wyników wyświetlała 13:10. Rywale szybko nadrabiali straty, lecz końcówka odsłony była za Sokołem, który po pierwszej połowie zgromadził 5 punktową przewagę. W drugiej odsłonie nadal dominowała drużyna z Solecznik, która nie była nastawiona na oddanie pozycji lidera rywalowi. W 42 minucie prowadzenie solczan wynosiło 6 bramek. Determinacja szczypiornistów Sokoła pozwoliła na zachowanie tej przewagi i po upływie 60 minut (36:32). Nie pozostawiając najmniejszych szans na zwycięstwo przeciwnikom, solecznicki Sokół zapewnił sobie brązowe medale rozgrywek I ligi litewskiej piłki ręcznej.

Najskuteczniejszym zawodnikiem parkietu w drużynie zwycięzców został Andrei Gaiduk, który zdobył 9 bramek, 7 celnych rzutów zaliczył Ernest Antropik, po 6 bramek zanotowali Jan Girdijevskij i Vytautas Tolstovas, 4- Artur Šibeko, 2- Dariusz Gurecki i Waldemar Nowicki.

„Cieszymy się z wygranej i zajęcia 3 miejsca w turnieju tak wysokiej rangi, ale także odczuwamy jeszcze gorycz porażki półfinałowego spotkania. Oddaliśmy zwycięstwo rywalom popełniając błędy w kluczowych odcinkach gry. Nieobecność liderów także miała wpływ na naszą grę. Jeden był zawieszony z powodu czerwonej kartki, drugi zaś nabawił się kontuzji ręki” – o sukcesie z nutą goryczy dla zw.lt mówił szczypiornista „Sokołów”, Waldemar Nowicki.

Zapytany o planach na przyszłość Nowicki akcentował ważność szkolenia młodego pokolenia.

” Przede wszystkim chcemy zachęcić dzieci do gry w piłkę ręczną w naszej drużynie oraz lidze. Aby ćwiczyły razem z nami, pomagały,a w perspektywie bezpośrednio przyczyniałyby się do sukcesów ekipy. Również ważne jest znalezienie sponsorów dla drużyny. Mamy bardzo ograniczony budżet, mimo że TG Sokół to jedyna ekipa rejonu, która nie tylko gra w rozgrywkach drugiego szczebla litewskiej piłki ręcznej, ale również pokazuje tam bardzo dobre wyniki”- dodał Nowicki.