Roman Niedźwiecki

Solecznicki Sokół w półfinale I ligi litewskiej piłki ręcznej!

Solecznicki Sokół w fantastycznym thrillerze po tie-breaku pokonał Šiltaura-SM Taurogi 35:36 (11:15) i awansował do półfinału I ligi litewskiej piłki ręcznej. W pierwszym meczu, który został rozegrany w Ejszyszkach, górą także był Sokół 33:31(16:15).

Pojedynek odbył się w Taurogach.

Goście z Solecznik byli bardziej aktywni od samego początku gry. Po 7 minutach prowadzili 4:2. Gospodarze dopingowani przez własnych kibiców szybko „odzyskali przytomność” zdobywając 6 bramek z kolei. Walka w pierwszej połowie meczu była bardzo zmienna, lecz w drugiej połowie pierwszej odsłony Taurogom udało się zdobyć przewagę i wygrać pierwszą połowę 15:11.

W drugiej części spotkania „Sokoły” zetknęli się z problemami w defensywie jak również w ataku. W ciągu 12 minut solczanie zdobyli tylko 2 bramki. Taurogi z kolei odpowiedzieli na to 8. bramkami (23:15). Była to największa przewaga Taurogów.

„Mecz był bardzo trudny, bo graliśmy bez dwóch liderów w drużynie. Gdy prowadzenie rywali wynosiło 9 bramek już myśleliśmy, że o awans powalczymy tylko w trzecim spotkaniu”- mówił gracz drużyny TG Sokół Waldemar Nowicki.

42 minuta spotkania była przełomowym momentem. Prowadzenie rywali w 9 bramek nie załamało drużyny z Solecznik, a po minucie chłopacy na parkiet wyszli skoncentrowani oraz zdeterminowani. Bramka po bramce Sokoły odrabiali straty. W 56 minucie spotkania przewaga Taurogów wynosiła już tylko 2 bramki, jeszcze 2 minuty później szczypiorniści z Solecznik już prowadzili- 31:30. Niestety, ale „Sokołom” nie udało się utrzymać prowadzenia. W ostatniej sekundzie pojedynku zawodnik Taurogów, Modestas Čakaitis, z odległości linii rzutów wolnych (9 metrów) podarował remis drużynie gospodarzy.

Podczas tie-breku było widoczne zmęczenie obu drużyn. W 69 minucie przewaga gospodarzy wynosiła 2 bramki, ale i w tej sytuacji szczypiorniści z Solecznik nie poddali się, pokazali charakter i w ostatniej minucie dzięki fantastycznej grze Elwina Żukowskiego, który w tie- breaku zdobył 4 bramki, zwyciężyli z rywalami jednocześnie awansując do półfinału I ligi litewskiej piłki ręcznej.

„Uświadomiliśmy sobie, że nie mamy nic do stracenia, dodaliśmy tempa do gry, dobrze spisywaliśmy się w defensywie, bramkarz świetnie bronił, zredukowaliśmy ilość błędów i po prostu zaczęliśmy zdobywać bramki. Pod koniec tie-breaku już nikt nie miał sił, ale po prostu bardziej chcieliśmy wygrać”- dodał Nowicki.

Najskuteczniejszym zawodnikiem w ekipie TG Sokół został Ernest Antropik, który zdobył 10 bramek, 7 dodał Jan Girdijevskij, 6 – Elwin Żukowski, 5 – Artur Šibeko, 4 – Waldemar Nowicki, 3 – Andrej Gaiduk.

Następnym rywalem TG Sokół będzie drużyna SK Molėtai z Molet lub szczypiorniści KTU z Kowna. Półfinały I ligi litewskiej piłki ręcznej odbędą się 7-8 maja.