Rio 2016: olimpijski awans Agnieszki Wieszczek-Kordus i Radosława Barana

Agnieszka Wieszczek-Kordus w wadze 69 kg oraz Radosław Baran (oboje Grunwald Poznań) w 97 kg wywalczyli w niedzielę serbskim Zrenjaninie awans do olimpijskiego turnieju zapaśniczego w stylu wolnym w Rio de Janeiro zajmując pierwsze lokaty.

Paszporty na igrzyska zdobyli tylko finaliści każdej kategorii. Wieszczek-Kordus w finale pokonała Turczynkę Buse Tosun 9:5, a Baran jej rodaka Ibrahima Bolukbasi 5:0.

Zawodniczka Grunwaldu w drodze na najwyższy stopień podium zwyciężyła w kwalifikacjach Elis Manołową (Azerbejdżan) 5:0, w ćwierćfinale Adinę Popescu (Rumunia) 4:0 i w kolejnej walce Alinę Stadnik-Machynię (Ukraina) 4:2.

Baran rozpoczął turniej od zwycięstwa w kwalifikacjach z Magomedgadżim Nurowem (Macedonia) 4:2, a następnie wygrał z Michaelem Maneą (Rumunia) 10:0 i Nicolai Cebanem (Mołdawia) 4:2.

W sumie z 17 Polaków startujących w Zrenjaninie o awans olimpijski postarało się czterech. W piątek prawo startu dla Polski zapewnili także specjaliści stylu wolnego Katarzyna Krawczyk (Cement Gryf Chełm) w kategorii 53 oraz i Magomedmurad Gadżijew (AKS Białogard) – 65 kg.

To pierwsze „bilety” do Rio dla Polaków, gdyż z ubiegłorocznych mistrzostw świata w Las Vegas wrócili na tarczy nie zajmując w 18 kategoriach olimpijskich (sześciu kobiet oraz po sześciu w stylu wolnym i klasycznym mężczyzn) czołowych sześciu miejsc.

Teraz polscy zapaśnicy będą szukać szansy w turniejach światowych w Ułan Bator (22-24 kwietnia) oraz w Stambule (6-8 maja). W stolicy Mongolii awans uzyska po trzech najlepszych w każdej z sześciu kategorii mężczyzn natomiast w Stambule tylko finaliści. W obu turniejach wśród kobiet do igrzysk awansują tylko finalistki w każdej z sześciu wag.