• 8 stycznia, 2016 9:23

Ranking IFFHS: Lewandowski najlepszym strzelcem rozgrywek międzynarodowych

Robert Lewandowski zajął pierwsze miejsce w rankingu strzelców obejmującym rozgrywki międzynarodowe w 2015 roku, a opracowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS).

Pod uwagę brane były występy w reprezentacji i klubie.

Napastnik Bayernu Monachium zdobył w minionych 12 miesiącach łącznie 22 bramki dla drużyny narodowej oraz niemieckiego klubu w Lidze Mistrzów. Drugi w zestawieniu Ahmed Khalil ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich uzyskał 20 goli.

Zwycięzca poprzednich dwóch edycji tego rankingu – Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Realu Madryt – był trzeci z 19 trafieniami.

Na 41. pozycji znalazł się Arkadiusz Milik z łącznie czterema bramkami dla biało-czerwonych oraz dla Ajaxu Amsterdam w pucharach europejskich.

Najlepszym według IFFHS klubem 2015 roku jest Barcelona, która zdobyła pięć trofeów. Legia Warszawa została sklasyfikowana na 52., a Lech Poznań – na 73. pozycji. To jedyne polskie zespoły w pierwszej setce.

Z kolei w rankingu światowych lig zwyciężyła ekstraklasa hiszpańska – w dużej mierze przyczyniła się do tego właśnie ekipa z Katalonii, która triumfowała w Lidze Mistrzów, a także Sevilla Grzegorza Krychowiaka, która zwyciężyła w Lidze Europejskiej.

Polska liga została sklasyfikowana na 30. pozycji, o dziewięć wyżej niż przed rokiem.