• 6 stycznia, 2015 6:11

Rajd Dakar – awans Vanagasa, Hołowczyc czwarty

Benediktas Vanagas awansował z 36. na 28. miejsce w drugim etapie Rajdu Dakar. Etap z odcinkiem specjalnym o długości 518 km wygrał Katarczyk Nasser al-Attiyah i został liderem klasyfikacji.

W połowie dystansu Litwin jechał w tempie drugiej dziesiątki (17. miejsce), jednak nie zdołał utrzymać pozycji i po trudnym odcinku na piasku zaczął tracić miejsca. Na metę Litwin przybył 1:07,41 za zwycięzcą i w klasyfikacji generalnej awansował na 28. lokatę.

Najlepszy z Polaków Krzysztof Hołowczyc zajął czwarte miejsce. Pierwszy, niedzielny etap Buenos Aires – Villa Carlos Paz także wygrał al-Attiyah, ale dostał dwuminutową karę za przekroczenie dozwolonej prędkości w strefie z ograniczeniem. To spowodowało, że spadł w klasyfikacji na siódmą pozycję.

W poniedziałek doskonały kierowca rajdowy z Kataru pokonał Giniela de Villiersa z RPA o 8.30, i Holendra Bernharda ten Brinke’a o 10.04. Czwarty na mecie Hołowczyc stracił do zwycięzcy 11.12. Olsztynianin jest także czwarty w klasyfikacji generalnej. Nie jedzie już Adam Małysz. Jego SMG Buggy doszczętnie spłonęło tuż przed metą.

Samochód Małysza, specjalnie zbudowany na tegoroczny Dakar, był jedną z najnowszych konstrukcji na trasie, wyposażoną w system przeciwpożarowy. Na przedostatnim punkcie pomiaru czasu Małysz z pilotem Rafałem Martonem byli na 21. pozycji. Do zapalenia Buggy doszło na około 35 km przed metą. Jak poinformowali organizatorzy, samochód spłonął całkowicie. Nie udało się uratować dokumentów rajdu, paszportów, ani rzeczy osobistych.

Załodze nic się nie stało, kierowca i pilot zostali zawiezieni na metę do bazy rajdu. Był to czwarty start byłego mistrza świata i medalisty olimpijskiego w skokach narciarskich w tej imprezie. Trzy poprzednie Małysz ukończył.

W kategorii quadów drugi etap wygrał Rafał Sonik. Polak został też liderem klasyfikacji generalnej. Było to czwarte etapowe zwycięstwo krakowskiego kierowcy w tej imprezie. Drugie miejsce zajął Chilijczyk Ignacio Casale ze stratą 3.33, a trzecie Urugwajczyk Sergio Lafuente – 4.14 (wszyscy trzej Yamaha Raptor).

Sonik jest jedynym Polakiem jadącym quadem w tegorocznej imprezie.

Casale prowadził przez większą część liczącego ponad 500 km odcinka specjalnego. Sonik wyprzedził rywala na końcowych kilometrach trasy prowadzącej przez piaszczyste wydmy.