Punkt zdobyty w ciemnościach – Litwa-Słowenia 1:1

Litewska reprezentacja w piłce nożnej zremisowała na wyjeździe z Słowenią 1:1 (1:0) w meczu przedostatniej kolejki eliminacji mistrzostw Europy.

Litwini długo dzielnie się bronili, sporadycznie atakując bramkę Słoweńców. Tuż przed przerwą gospodarze zdołali jednak objąć prowadzenie – do siatki, po zagraniu ręką przez Mariusa Žaliūkasa, z rzutu karnego trafił Valter Birsa. Wydawało się, że w drugiej części rywale potwierdzą swoją przewagę.

Ich zachowawczy styl zemścił się jednak w 79. minucie. W tej samej części boisko sytuacja się powtórzyła – tym razem piłki ręką dotknął Branko Ilić, a karnego strzelił Arvydas Novikovas. Słoweński piłkarz rzeczywiście mógł nie zobaczyć piłki lecącej ze skrzydła, bowiem w połowie drugiej części meczu nad jedną z trybun zgasło oświetlenie. Sędzie przerwał mecz i tylko po tym, jak udało się włączyć część lamp, mecz był kontynuowany.

Litewska reprezentacja straciła już wszystkie szanse na zajęcie trzeciego miejsca w grupie E, premiowanego awansem do baraży. Awans zapewniony ma Anglia (27 punktów) i Szwajcaria (18 punktów). W spotkaniu dziewiątej kolejki Helweci pewnie pokonali 7:0 (1:0) San Marino, a w związku z remisem Słowenii z Litwą mogą już pakować walizki do Francji. Zespołowi z Bałkanów pozostanie gra w barażach. Pewna awansu Anglia ograła równolegle 2:0 (1:0) Estonię.

W ostatnim meczu eliminacji Litwa w poniedziałek w Wilnie podejmie reprezentację Anglii. Początek spotkania o 21.45.