Puchar ZPL 2017: Koszykarze Polonusu wrócili na mistrzowski tron

Turniej koszykarski o Puchar Związku Polaków na Litwie dobiegł końca. We środę w Gimnazjum im. J.I. Karszewskiego wyłoniono najlepszą drużynę turnieju. Po kilku latach przerwy misstrzem turnieju o Puchar ZPL została ekipa Polonusu, która w finale pokonała Irsanę 47:36.

Roman Niedźwiecki

Jeszcze przed finałowym pojedynkiem został rozegrany mecz o brązowe medale turnieju. W starciu tym zmierzyły się ekipy Herbalife- Ricard Rekst oraz Speditors. Herablife to ekipa, która w ubiegłym roku triumfowała w tych rozgrywkach, aczkolwiek w bieżącym sezonie drużyna zaliczyła kilka potknięć. Speditors lepiej rozpoczęli pojedynek i przez dłuży odcinek meczu byli ciągle bliżej zwycięstwa. W ostatniej minucie czwartej kwarty Speditrs prowadził z 6 punktową przewagą. Uwzględniając to, że na parkiecie dominowała gra defensywna, wyglądało na to, że to właśnie prowadząca ekipa zdobędzie Puchar pocieszenia. Jednak wtedy wydarzyło się coś niesamowitego. Podczas gdy Herbalife nadrabiał straty, faulowani Speditors nie realizowali żadnego z 6 rzutów wolnych. Z kolei lider ekipy Herbalife, L. Ralys w ostatiej akcji 4 kwarty trafił rzut za trzy, który doprowadził do dogrywki w której zdruzgotani moralnie Speditors nie zdołali odmienić przebieg meczu na swoją korzyść. Ostateczny wynik spotkania 64:62 dla drużyny Herbalife- Ricard Rekst.

Najskuteczniejszym w barwach zwycięzców był L. Ralys, który zdobył 26 punktów. W pokonanej drużynie 14 punktów zdobył A. Jadzinski.

W najważniejszym pojedynku sezonu na przeciwko siebie stanęli Irsana i Polonus. Dla Irsany, która nie pierwszy raz zmaga się w finale była to okazja na przekroczenie nieosiągalnej jak dotąd bariery. Z kolei Polonus mógł wrócić na tron mistrzowski po kilku latach przerwy. Jednak pojedynek finałowy był mniej fascynujący niż walka o trzecie miejsce. Powodem tego była dobra gra ofensywna Polonusa oraz defensywa, która nie pozwoliła rozwinąć skrzydeł atakującym Irsany. Ostatecznie Polonus, który prowadził od pierwszej minuty spotkania założył medale najcenniejszego kruszcu oraz wzniósł nad sobą zwycięski Puchar.

Dla zwycięzców 12 punktów zdobył Urbanowicz. 11 dodał Wajrzycki. W składzie Irsany 7 oczek zdobył F. Leipus.