• 29 października, 2014 6:02

Puchar Polski – awans Śląska i Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała pokonało na wyjeździe Górnika Zabrze 4:2 (2:1) i awansowało do ćwierćfinału piłkarskiego Pucharu Polski. W innym wtorkowym meczu 1/8 finału PP Śląsk Wrocław pokonał na wyjeździe drugoligową Stal Stalowa Wola 1:0.

W Zabrze goście objęli prowadzenie już w siódmej minucie po bramce Gracjana Horoszkiewicza. Dziesięć minut później wyrównał Armin Cerimagic. Jednak pierwszą połową Górnik przegrał, bo przed przerwą do własnej bramki trafił Maciej Mańka.

Druga część spotkania odbywała się w gęstej mgle. W tych warunkach lepiej radzili sobie goście, którzy zdobyli dwie bramki za sprawą Maciej Korzyma (66) i ponownie samobójczej – Mariusza Magiery (70). W końcówce spotkania gospodarze zmniejszyli rozmiary porażki za sprawą Magiery, który skutecznie egzekwował rzut karny. Jednak sędzia Tomasz Radkiewicz niesłusznie go podyktował dopatrując się zagrania ręką w polu karnym jednego z graczy Podbeskidzia.

Z kolei Śląsk Wrocław teoretycznie miał mieć najłatwiejsze zadanie spośród czołowych zespołów ekstraklasy. Podopieczni Tadeusza Pawłowskiego, którzy podobnie jak prowadząca w tabeli ekstraklasy Legia oraz Jagiellonia, mają na koncie 26 punkty, mieli jednak sporo problemów z wyeliminowaniem drugoligowca.

Goście bramkę na wagę zwycięstwa zdobyli dopiero w 87. minucie, kiedy to po uderzeniu głową do siatki trafił rezerwowy Juan Calahorro. Piłkarze Stali, którzy od 61. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Marcina Kowalskiego, wskazywali pozycję spaloną Hiszpana. Jednak sędzia Marcin Szczerbowicz uznał gola.

W ćwierćfinale Śląsk Wrocław zmierzy się z Legią lub Pogonią Szczecin, które swój mecz rozegrają w czwartek w Warszawie. W drugim czwartkowym spotkaniu tej fazy Lech Poznań podejmie Jagiellonię Białystok.

W środę natomiast Piast Gliwice zmierzy się z PGE GKS Bełchatów, a trzecioligowa Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski podejmie Cracovię.

Ta faza rywalizacji podzielona została na dwie tury. Już wcześniej awans do ćwierćfinału zapewniło sobie dwóch drugoligowców (trzeci poziom rozgrywek) – Znicz Pruszków i Błękitni Stargard Szczeciński.

Broniący trofeum Zawisza Bydgoszcz odpadł w 1/16 finału.