Puchar Niemiec: Lewy zdobył gola, ale Bayern odpadł w półfinale

Robert Lewandowski zdobył bramkę dla Bayernu Monachium w półfinałowym meczu piłkarskiego Pucharu Niemiec z Borussią Dortmund, ale to poprzednia drużyna Polaka zagra w finale. BVB wygrała 2-0 w konkursie rzutów karnych, a po 120 minutach utrzymywał się remis 1:1.

Lewandowski, który wcześniej spędził cztery lata w Dortmundzie, trafił do siatki gości w 30. minucie, dając prowadzenie Bayernowi 1:0. W sytuacji sam na sam z rezerwowym bramkarzem rywali Australijczykiem Mitchellem Langerakiem (Roman Weidenfeller jest kontuzjowany) trafił wprawdzie w zewnętrzną część słupka, ale później dopadł do piłki i posłał ją do siatki z ostrego kąta.

Kwadrans przed końcem drugiej połowy do wyrównania po składnej akcji gości doprowadził Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang. Później goście jednak poszli za ciosem i w końcu więcej pracy miał bramkarz Manuel Neuer, który dwukrotnie popisał się efektownymi interwencjami w trudnej sytuacji.

Po regulaminowych 90 minutach był remis 1:1 i konieczna była dogrywka. Także ona nie przyniosła rozstrzygnięcia. W rzutach karnych gospodarze spisali się fatalnie. Swoje próby zmarnowali najpierw kapitan Philipp Lahm, następnie Hiszpan Xabi Alonso – obaj poślizgnęli się tuż przed kopnięciem piłki. Po chwili strzał Mario Goetzego obronił Langerak.

W poprzeczkę trafił za to… Neuer, który chwilę wcześniej obronił „jedenastkę” Marcela Schmelzera. Nie pomogło to jednak Bawarczykom, którzy stracili szansę na trzeci triumf w DFB-Pokal z rzędu oraz na potrójną koronę w tym sezonie. W niedzielę zapewnili sobie mistrzostwo kraju, a poza tym czeka ich jeszcze półfinałowy dwumecz z Barceloną w Lidze Mistrzów.

Z kolei dla Borussii to duża szansa na „uratowanie” nieudanego sezonu, a także na pewne miejsce w kolejnej edycji Ligi Europejskiej, które niekoniecznie uda im się wywalczyć w Bundeslidze. Był to także ostatni mecz Juergena Kloppa z Bayernem w roli szkoleniowca BVB.

Lewandowski rozegrał cały mecz, ale w drugiej połowie dogrywki zderzył się z Langerakiem i przez kilka ostatnich minut nie uczestniczył w akcjach Bayernu. Był zamroczony po tym, jak bramkarz rywali trafił go łokciem w twarz. Polak nie brał też udziału w konkursie rzutów karnych.

Z kolei broniący barw Borussii Jakub Błaszczykowski opuścił boisko w 83. minucie. Zastąpił go Słoweniec Kevin Kampl, który w 108. minucie zobaczył drugą żółtą kartkę i musiał zejść do szatni. Uraz leczy obrońca BVB Łukasz Piszczek, którego zabrakło w kadrze meczowej.

Rywalem dortmundczyków w finale 30 maja będzie Arminia Bielefeld lub VfL Wolfsburg. Drugi półfinał zaplanowano na środę na godzinę 21.30.