Puchar Mendoga: Trofeum powraca do Wilna

W pojedynku finałowym o Puchar Mendoga pomiędzy Lietuvos rytasem Wilno i Žalgirisem Kowno nie brakowało emocji. A mecz odwiecznych rywali zakończył się wygraną stołecznej ekipy 67:57 (20:17, 9:6, 18:16, 20:17).

Osiągając zwycięstwo w spotkaniu Lietuvos rytas przerwał passę niepowodzeń w fazie finałowej, która trwała około 6 lat.

Taktyczna przewaga szkoleniowca rytasa Tomasa Pačėsasa nad trenerem Žalgirisu Šarūnasem Jasikevičiusem była widoczna gołym okiem. Wicemistrzowie Litwy kontrolowali przebieg pojedynku, co pozwoliło im na celebrację zwycięstwa po upływie 40 minut.

Środkowy wilnian, Polak – Adam Łapeta nie zdobył dużo punktów, lecz odznaczył się niezawodną grą w defensywie, która niewątpliwie była czynnikiem zwycięstwa rytasa.

Lietuvos rytas inicjatywę przejął już w pierwszej kwarcie, a wynik po pierwszych 10 minutach był 20:17 dla wilnian. W drugiej odsłonie drużyny uzbierały zaledwie 17 punktów, powodem tego były chaotyczne oraz nieskuteczne zagrania po obu stronach parkietu.

Po dużej przerwie rytas zwiększył tempo, a po celnym rzucie za trzy rozgrywającego wilnian Denysa Lukashova przewaga między drużynami wynosiła 13 punktów (38:25). Pod koniec odsłony Žalgiris próbował dogonić wicemistrzów kilkoma celnymi rzutami z gry, lecz środkowy wilnian Antanas Kavaliauskas zapobiegł temu zdobywając kilka ważnych punktów. W ostatniej kwarcie Kavaliauskas wciąż dominował pod koszami, a drużynie Jasikevičiusa nie udało się więcej stworzyć intrygi w pojedynku. Lietuvos rytas zwyciężył – 67:57.

Žalgiris
: Martynas Pocius 13 (2/5 rzutów za dwa, 1/1 rzutów za trzy, 6/8 rzutów wolnych), Paulius Jankūnas 12, Brock Motum i Renaldas Seibutis po 8, Edgaras Ulanovas 6, Olivier Hanlan i Ian Vougiouk po 4, Lukas Lekavičius 2.