Puchar Europy: w Wilnie zwycięzcy nie było

Pierwszy mecz 1/8 finału Pucharu Europy zwycięzcy nie wyłonił. Lietuvos rytas w Wilnie zremisował z Pinar Karsiyaką z Izmiru 81:81. Rewanż za tydzień.

Gospodarze spotkanie rozpoczęli w huraganowym tempie i szybko zyskali przewagę, która po pierwszym dziesięciu minutach wynosiła 9 punktów (30:21). W drugiej kwarcie różnica rosła i Lietuvos rytas przez pewien czas prowadził dwucyfrową przewagą, aczkolwiek przed zejściem do szatni koszykarze zachowali status quo (49:40).

Druga połowa meczu wyglądała podobnie jak pierwsza, tyle że należała do gości. Koncert Bobby’ego Dixona pozwolił wyrwać się im do przodu, chociaż wilnianie nie dawali za wygraną i przed kolejna przerwą wyrównali wynik (67:67). Decydujące minuty były niezwykle emocjonujące, bowiem aż do końca nie było wiadomo, kto wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku. Ostatecznie okazało się, że nikt. Przy remisie 81:81 „za trzy” nie trafił Žygimantas Janavičius, a Mindaugas Lukauskis, który mógł przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, również spudłował.

Po meczu Marcelo Nicola, szkoleniowiec wilnian, zaznaczył, że spotkanie było arcytrudne, dlatego jest dumny ze swoich podopiecznych.

„Oddali całą duszę. Czasami popełnialiśmy błędy i komplikowaliśmy swoją sytuację. Pozwoliliśmy gościom złapać drugi oddech i wrócić do walki, chociaż mieliśmy przewagę” – zaznaczył trener.

Zwycięzcę 1/8 finału i uczestnika ćwierćfinału poznamy 11 marca w Izmirze. Nicola obiecał walkę do ostatniej kropli krwi.

„Mogą myśleć, że mają przewagę. Jeśli wygralibyśmy, to my mielibyśmy ją, a tak jest remis. Presja będzie ciążyła nad nimi, bowiem w domu muszą wygrywać. My zaś będziemy walczyli z ostatnich sił. Czeka prawdziwa wojna, ponieważ ich arena będzie wypełniona po brzegi” – obiecywał szkoleniowiec.