• 11 lutego, 2015 20:00

Puchar Europy: Lietuvos rytas wyważył drzwi do 1/8 finału

Niesamowity atak i solidna obrona dały Lietuvos rytasowi bilet do fazy play-off Pucharu Europy. Każdy, kto miałem jakieś wątpliwości, czy stołeczna ekipa zasłużyła na awans z grupy L mógł w środowy wieczór przekonać się na własne oczy - Telenet Ostenda pokonany 111:83.

„Šeškus, zniknij ze stolicy i więcej tutaj nie wracaj” – takim plakatem koszykarzy obu drużyn powitali wileńscy kibice. Wkrótce plakat zniknął, a wilnianie mogli zacząć swój koncert. Prawdziwy pokaz umiejętności w pierwszej kwarcie urządził Martynas Gecevičius, dzięki któremu Rytas po 6 minut miał dwucyfrowe prowadzenie i kwartę zakończył wygrywając aż 31:16. Następna odsłona większych zmian nie przyniosła: gospodarze w rekordowym tempie rzucili 50-y punkt i ciągle zwiększali przewagę. Goście z Ostendy mogli tylko pozazdrościć skuteczności z dystansu, a wilnianie dzięki ponad 40% celności zeszli do szatni prowadząc 61:40.

Tuż po wznowieniu gry koszykarze Telenetu rzucili się do odrabiania strat, a w szczytowym momencie przewagę zredukować udało się tylko do 13 punktów (79:66). Brązowi medaliści LKL byli już pewni swojej wygranej, dlatego pozwolili sobie na lekkie rozluźnienie, a sztafetę po Gecevičiusie przejął Gediminas Orelik. W czwartej kwarcie wszystko wróciła do „normy”, bowiem fiestę rzutów za trzy punkty urządzili Billy Baron (4/5) i Gecevičius (4/4). Warto zaznaczyć, że Rytas grał niezwykle drużynowo – koszykarze zanotowali 25 asyst, 12 przechwytów i tylko 15 straconych piłek. Procentowało to w ataku, czego potwierdzeniem jest ostateczny wynik – 111:83.

Pierwszy mecz w Belgii wygrali gospodarze 75:69. Wtedy wilnianie w trzeciej kwarcie prowadzili 57:52, jednak kompletnie się rozsypali w decydującym momencie. Rywalem Lietuvos rytasu w 1/8 finału będzie Pinar Karsiyaka z Izmiru.

Lietuvos rytas: Gediminas Orelikas 19 (7/7 za 2 pkt), Martynas Gecevičius 18 (4/4 za 3 pkt), Billy Baronas (4/5 za 3 pkt) i Antanas Kavaliauskas po 15, Krzysztof Ławrynowicz 10.

Telenet: John Prince 15, Wes Wilkinson 14, Jared Berggren 13, Dushan Dzordzević 11, Jean Salumu 10.