Puchar Europy: Fantastyczne zwycięstwo wilnian, awans Lietkabelisu

Fantastyczne zwycięstwo w ostatniej sekundzie pojedynku w rozgrywkach Pucharu Europy zdobył wileński Lietuvos rytas we własnej hali pokonując lidera tabeli, Chimki Moskwa- 93:91. Z kolei Lietkabelis Poniewież z wynikiem 87:80 pokonał Skopje MZT i zapewnił sobie awans do kolejnej rundy turnieju.

Pojedynek w Wilnie był wyrównany od początku. Żadna z ekip nie mogła sobie zapewnić większego prowadzenia. Chociaż w 39 minucie gospodarze mieli 5 punktową przewagę, prowadzenia tego nie udało się zachować. Sergej Monia rzutem zza łuku wyrównał rezultat (89:89). W innym ataku lider wilnian David Logan zdobył dwa punkty, a już w kolejnej akcji, gdy do końca pozostawało tylko 30 sekund, po drugiej stronie boiska wyrównał Earl Rowland (91:91).

W ostatniej sekundzie meczu David Logan oszukał rywala, a później w niesamowicie trudnej sytuacji trafił do kosza. Tym samym były reprezentant Polski zapewnił gospodarzom wygraną 93:91.

Było to drugie zwycięstwo Lietuvos rytas po 5 kolejkach Pucharu Europy. Liderem grupy B wciąż są Chimki Moskwa, którzy na swoim koncie mają 3 zwycięstwa i dwie porażki.

W kolejnym spotkaniu, 30 listopada Lietuvos rytas zmierzy się z Basket Bilbao.

Lietuvos rytas: Drew Gordon 21, David Logan 16, Deividas Gailius 14, Artūras Gudaitis 12 (15 zbiórek), Corey Fisher 11.

Chimki: Aleksej Sved 22, Earl Rowland 16, Stanislav Ilnicki 14, Marko Todorovic 13.

W innym spotkaniu Lietkabelis Poniewież przerwał passę dwóch porażek i na wyjeździe pokonał MZT Skopje.

Poniewieżanie inicjatywę przejęli w drugiej odsłonie. Na początku kwarty poszli za ciosem wygrywając odcinek 12:0 i gromadząc 13 punktową przewagę- 33:20. Po dużej przerwie Lietkabelis prowadził z różnicą w 24 punkty. Gospodarze nie złożyli jednak broni i powoli nadrabiali straty. Udało im się zmniejszyć prowadzenie gości nawet do 4 punktów, lecz Lietkabelis z powodzeniem realizował rzuty wolne i ostatecznie odniósł zwycięstwo.

Zdobywając 3 zwycięstwo w Pucharze Europy Lietkabelis zapewnił awans do kolejnej tury rozgrywek.

Lietkabelis: Gintaras Leonavičius 19 (9 zbiórek), Mindaugas Lukauskis 16, Donatas Tarolis 13, Lorenzo Williams 11.

MZT: Daniel Clark i Stefan Sinovec po 20, Xavier Thames 16, Josh Scott 12.