• 21 marca, 2014 19:33

PŚ w skokach – Stoch zdobył Kryształową Kulę

Kamil Stoch zdobył Puchar Świata w skokach narciarskich w sezonie 2013/14. W piątkowym konkursie w Planicy dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi uplasował się na czwartej pozycji. Zwyciężył Niemiec Severin Freund.

Drugie miejsce w konkursie wywalczył Norweg Anders Bardal, a trzecie Słoweniec Peter Prevc. Dobrze wypadł Maciej Kot zajmując 8. miejsce, a Piotr Żyła był 20.

Stoch jest drugim Polakiem, który zdobył Puchar Świata. Pierwszym był Adam Małysz, który triumfował w tym cyklu cztery razy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na drugie miejsce awansował Freund, Prevc spadł na trzecią pozycję.

Po pierwszej serii prowadził Bardal – 126,5 m, ale w drugiej próbie uzyskał tylko 134,5 m i spadł na drugie miejsce. Na pierwsze awansował Freud, piąty po pierwszym skoku – 137,5 m. W drugim, w trudnych warunkach, wietrze wiejącym w plecy, miał także 137,5 m i zapewnił sobie zwycięstwo.

Pierwszego konkursu w Planicy – drugi odbędzie się w niedzielę 23 marca – do udanych nie zaliczy kilku dobrych zawodników. Na pierwszym miejscu listy pechowców jest czterokrotny złoty medalista olimpijski Szwajcar Simon Ammann, który w pierwszej serii po lądowaniu na 120,5 m zajął 42. miejsce i drugą część konkursu oglądał z trybun.

Awansować do finału nie udało się także Niemcowi Andreasowi Wellingerowi – 116 m (44. lokata), jego rodakowi Andreasowi Wankowi – 125 m (32.), Czechowi Janowi Maturze – 116 m (43.). Z rywalizacji odpadli dwaj Polacy; Klemens Murańka zajął 35. miejsce – 125,5 m a Dawid Kubacki 38. – 123 m.

W finale także nie zabrakło niespodzianek. Prevc, czwarty po pierwszej serii – 129 m, w drugiej doleciał do 134,5 m, ale to było za mało, aby utrzymać drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Na jeden konkurs przed zakończeniem sezonu jest trzeci, ze stratą 11 pkt do Freunda.

Nie udała się walka o podium także Austriakowi Gregorowi Schlierenzauerowi, trzeciemu po pierwszej serii – 130,5 m. W drugiej triumfator poprzedniej edycji PŚ miał próbę na 127,5 m i ostatecznie zajął w konkursie 5. lokatę.

Jeszcze gorzej Planicę będzie wspominał Austriak Andreas Kofler, drugi po pierwszej serii – 134 m. W finale miał tylko 124 m i spadł na 7. miejsce.

Stoch zapewnił sobie zwycięstwo w Pucharze Świata gromadząc w sezonie 2013/14 1370 pkt.

Rekordzistą zmodernizowanej skoczni w Planicy jest od 21 marca 2014 roku Freund, który w pierwszej serii uzyskał 137,5 m.