• 8 lutego, 2015 19:49

PŚ w skokach: Stoch drugi w Titisee, zwycięstwo Fannemela

Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Titisee-Neustadt. Zwyciężył Norweg Anders Fannemel. Trzecie miejsce zajął Czech Roman Koudelka.

Piotr Żyła był 18., Klemens Murańka 21., a Aleksander Zniszczoł – 29. Lider klasyfikacji pucharowej Austriak Stefan Kraft uplasował się na 5. pozycji.

Prowadzący po pierwszej serii konkursu ze sporą przewagą nad Fannemelem Niemiec Severin Freund został zdyskwalifikowany za zbyt długie narty w stosunku do jego wagi. Norweg uzyskał 135,5 m i wyprzedzał Krafta – 133,5 m oraz Austriaka Michaela Hayboecka – 134,5 m.

W finale skoczek z Zębu błysnął formą. Uzyskał 137,5 m i po swoim skoku objął prowadzenie w zawodach. Ośmiu kolejnych rywali miało próby od niego słabsze, Stoch piął się klasyfikacji konkursu coraz wyżej. Pokonał go dopiero skaczący jako ostatni w konkursie Fannemel lądując na 143,5 m.

Triumfator Pucharu Świata w poprzednim sezonie awansował w konkursie z 9. na 2. miejsce. Dzięki temu poprawił także swoją lokatę w tegorocznej klasyfikacji pucharowej, jest aktualnie ósmy.

Pozostali Polacy w finale nie potwierdzili oczekiwanej zwyżki formy. Tylko Murańka, 29. po pierwszej serii (122,5 m), w drugiej miał 129 m i awansował na 21. miejsce. Nie poprawił się Żyła. Szesnasty po pierwszej serii (130,5 m), w drugiej miał próbę o 2,5 m krótszą i ostatecznie był 18.

Najsłabiej wypadł Zniszczoł, który był po pierwszym skoku 20. – 129,0 m. W finale osiągnął 118,5 m i spadł na 29. miejsce.