• 14 grudnia, 2014 19:43

PŚ w skokach – druga seria odwołana, Polacy na szarym końcu

Niemiec Severin Freund wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile. Polacy nie awansowali do serii finałowej, którą po próbach 20 zawodników odwołano ze względu na zbyt silny wiatr.

Freund uzyskał w jedynym skoku 131,5 m, co zapewniło mu 10. pucharowe zwycięstwo w karierze. Drugie miejsce wywalczył sobotni triumfator Norweg Anders Fannemel – 135 m, a trzecie Austriak Stefan Kraft – 138 m.

Druga seria była rozgrywana w trudnych warunkach atmosferycznych, przy silnym wietrze. Z tego powodu kilka razy była przerywana, w końcu jury zdecydowało się zawody definitywnie przerwać.

Żaden z Polaków nie zakwalifikował się do finału. Dawid Kubacki miał groźny upadek. Po wyjściu z progu dostał silny podmuch wiatru, obróciło go w powietrzu i spadł na zeskok przy dużej prędkości. Jedna narta się wypięła, druga nie. Polak nie odniósł jednak żadnych poważniejszych obrażeń, wstał o własnych siłach i zszedł ze skoczni.

Przewrócił się również Klemens Murańka, który uzyskał 119,5 m i zajął 45. miejsce. Wyżej od niego, na 35. pozycji został sklasyfikowany Maciej Kot – 120,5 m, 40. był Jan Ziobro – 109 m, 46. Piotr Żyła – 99 m, a 54. Kubacki – 90 m.

Jury kilka razy zmieniało rozbieg, aby konkurs doprowadzić do końca. W pierwszej serii, gdy Niemiec Stefan Kraft wylądował na 138 m i ustanowił rekord skoczni, belka startowa została natychmiast obniżona z poziomu 11 do 10. To nie przeszkodziło Austriakowi Gregorowi Schlierenzauerowi dolecieć do 135 m.

W przerwanej serii finałowej zawodnicy, którzy mogli polecieć równie daleko już nie wystartowali. Warunki atmosferyczne pogarszały się z minuty na minutę.

Po zawodach w Rosji liderem Pucharu Świata jest Fannemel, a Czech Roman Koudelka, który zrezygnował ze startu w Niżnym Tagile, spadł w klasyfikacji z pierwszego na szóste miejsce i traci do lidera 140 pkt.

Dwa kolejne konkursy Pucharu Świata odbędą się w następny weekend (20-21 grudnia) w szwajcarskim Engelbergu.