PŚ w hokeju: Europa rywalem Kanady w finale

Zespół Europy pokonał w drugim półfinale po dogrywce Szwecję 3:2 (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0) i będzie rywalem Kanady w finale rozgrywanego w Toronto Pucharu Świata w hokeju na lodzie. Decydującego gola zdobył w czwartej minucie dodatkowego czasu gry Słowak Tomas Tatar.

Finałowa rywalizacja toczyć się będzie systemem play off do dwóch wygranych. Pierwsze spotkanie – w nocy z wtorku na środę czasu europejskiego.

Gole w drugim półfinale zaczęły padać w drugiej tercji. Prowadzenie dla drużyny „Trzech Koron” uzyskał w 23. minucie Nicklas Backstroem, ale pod koniec tej odsłony wyrównał Słowak Marian Gaborik, zdobywając czwartą bramkę w turnieju. 12 s po rozpoczęciu trzeciej tercji Tamar przybliżył ekipę Europy do finału, ale w 56. minucie na 2:2 strzelił Eirk Karlsson.

W dogrywce rozstrzygające okazało się uderzenie Tamara.

W pierwszym półfinale uchodzący za faworytów Kanadyjczycy wygrali z Rosjanami 5:3.

To trzecia edycja PŚ. W 1996 roku triumfowali Amerykanie, a osiem lat później najlepsi byli Kanadyjczycy. W finale rywalizacja będzie się toczyła do dwóch wygranych spotkań.

Wynik półfinałów:

Europa – Szwecja 3:2, po dogr. (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0). Bramki: dla Europy – Marian Gaborik (37), Tomas Tatar dwie (41, 64); dla Szwecji – Nicklas Backstroem (23), Erik Karlsson (56).

Kanada – Rosja 5:3 (1:0, 1:2, 3:1). Bramki: dla Kanady – Sidney Crosby (8), Brad Marchand dwie (38, 42), Corey Perry (46), John Tavares (50); dla Rosji – Nikita Kuczerow (29), Jewgienij Kuzniecow (37), Artiemij Panarin (60).