PAP zw.lt

PŚ w biathlonie: Zwycięstwo Fourcade’a w sprincie, Dąbrowski bezbłędny na strzelnicy

Francuz Martin Fourcade odniósł 50. zwycięstwo w biathlonowym Pucharze Świata. W piątek wygrał sprint na 10 km w słoweńskiej Pokljuce, wyprzedzając Norwega Johannesa Thingnesa Boe i Rosjanina Antona Szypulina. Polacy zajęli odległe lokaty. Polak z Wileńszczyzny, Karol Dąbrowski był najlepszy z reprezentantów Litwy i zajął 53 miejsce.

Fourcade na najwyższym stopniu podium stanął po raz czwarty w piątym starcie w tym sezonie. W inauguracyjnej rundzie w Oestersund Francuz wygrał sprint, bieg indywidualny na 20 km. W piątek Francuz był bezbłędny na strzelnicy, podobnie jak Boe, który stracił do niego 13,7 s. Obaj zawodnicy wybiegli na trasę po drugim strzelaniu z niemal identycznymi czasami, ale Fourcade był zdecydowanie szybszy od rywala na ostatnim okrążeniu.

Francuz, który walczy o szóstą z rzędu Kryształową Kulę, jest zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej. Ma już 78 punktów przewagi nad drugim Boe.

Najlepszy z reprezentantów Litwy, Karol Dąbrowski podobnie jak Fourcade był bezbłędny na strzelnicy, a od zwycięzcy stracił 1:58.4 min. Ostatecznie zajął 53 lokatę i zakwalifikował się do sobotniego biegu na dochodzenie. Kolejny litewski kadrowicz, Tomas Kaukėnas zajął 82., a Vytautas Strolia 94 miejsce.

Najlepszy z Polaków Grzegorz Guzik zajął 71. miejsce iu nie zakwalifikował się do sobotniego biegu. Nie wystąpią w nim także Mateusz Janik (87. pozycja) i Łukasz Szczurek (93.).