PAP zw.lt

PŚ w biathlonie: Dąbrowski w 60-ce, pierwsze punkty Koczerginej

Natalia Koczergina zajęła 38. miejsce w biegu indywidualnym na 15 km biathlonowego Pucharu Świata w Oslo-Holmenkollen. Wśród mężczyzn najlepiej spisał się Karol Dąbrowski, który był 59.

Piąte miejsce po bezbłędnym strzelaniu wywalczyła Polka Monika Hojnisz, a wygrała z dużą przewagą nad rywalkami liderka cyklu Kaisa Makarainen. Finka strzelała również „na czysto” i wypracowała 1.18,3 przewagi nad drugą w czwartek wiceliderką klasyfikacji generalnej Białorusinką Darią Domraczewą, która spudłowała raz. Trzecia była również bezbłędna Czeszka Veronika Vitkova, która była wolniejsza od Finki o 1.20,9.

Koczergina, która na strzelnicy dobierała czterokrotnie, zdobyła pierwsze w tym sezonie punkty dla reprezentacji Litwy. Do zwyciężczyni straciła 7.11,4. Z kolei Hojnisz, która straciła 2.51,5, uplasowała się w czołowej dziesiątce ważnych zawodów dopiero po raz trzeci w karierze. Wcześniej udało się jej to także w biegu ze startu wspólnego w mistrzostwach świata w Novym Mescie na Morawach w sezonie 2012/13 – wówczas zdobyła brązowy medal – oraz w tej samej konkurencji w igrzyskach olimpijskich w Soczi, gdzie była piąta. Druga z litewskiej reprezentacji, Maria Kaznaczenko, uplasowała się na 83. pozycji.

Wśród mężczyzn triumfował lider klasyfikacji generalnej biathlonowego Pucharu Świata Francuz Martin Fourcade. To jego 35. zwycięstwo w karierze. Na podium stanęli także Rosjanin Jewgienij Garaniczew oraz Ukrainiec Serhij Semenow. Fourcade umocnił się na pozycji lidera cyklu, bowiem jego najgroźniejszy rywal Niemiec Simon Schempp tym razem nie poradził sobie najlepiej. Po trzech niecelnych strzałach zajął dopiero 27. miejsce.

Garaniczew stracił do zwycięzcy 14,2, a Semenow – 48,8 s. Cała trójka trafiła wszystkie 20 celów. Na strzelnicy dwukrotnie pomylił się za to czwarty Jakov Fak. Reprezentujący Słowenię Chorwat stracił do Fourcade’a nieco ponad półtorej minuty, zatem wygrałby, gdyby strzelał „na czysto”.

Karol Dąbrowski i Tomas Kaukėnas nie zdołali zmieścić się w czołowej czterdziestce i nie wywalczyli pierwszych w tym sezonie punktów do klasyfikacji generalnej. Bliższy tego był Dąbrowski, który na strzelnicy popełnił zaledwie jeden błąd. Ostatecznie sklasyfikowano go na 59. pozycji. Kaukėnas (+6) uplasował się na 82. miejcu.

Zmagania w Oslo to ostatnia runda PŚ przed rozpoczynającymi się 5 marca mistrzostwami świata w fińskim Kontiolahti. Na sobotę zaplanowano sprinty, natomiast na niedzielę – sztafety 4×6 km kobiet i 4×7,5 km mężczyzn.