Primera Division: 30. mecz Barcelony bez porażki

Piłkarze Barcelony nie przegrali 30. kolejnego meczu, wliczając wszystkie rozgrywki. W niedzielny wieczór rozgromili przed własną publicznością Celtę Vigo 6:1 w 24. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy. Zwycięstwo odniósł również wicelider Atletico Madryt.

W minioną środę Barcelona pobiła klubowy rekord meczów bez porażki (29), remisując z Valencią 1:1 w półfinale Pucharu Hiszpanii. Teraz Katalończycy śrubują ten wynik. W ostatnich miesiącach odnieśli 24 zwycięstwa i zanotowali sześć remisów.

Prowadzenie gospodarzom na Camp Nou dał w 28. minucie Argentyńczyk Lionel Messi, który popisał się precyzyjnym uderzeniem z rzutu wolnego w „okienko” bramki Celty. Sergio Alvarez był bez szans.

W 39. minucie wyrównał z rzutu karnego Szwed John Guidetti, ale kwadrans po przerwie na 2:1 trafił Luis Suarez. Była to jego 21. bramka w lidze i Urugwajczyk zrównał się na czele klasyfikacji strzelców z Portugalczykiem Cristiano Ronaldo z Realu Madryt.

Saurez objął później samodzielne prowadzenie, zdobywając jeszcze dwie bramki. Pierwszą z nich uzyskał w 75. minucie, dobijając piłkę do siatki po strzale Brazylijczyka Neymara, a hat-trick skompletował w 81. min po rzucie karnym wykonywanym przez… Messiego. Argentyńczyk z 11 metrów nie strzelił na bramkę rywala, a odegrał piłkę lekko do boku, gdzie dopadł do niej Urugwajczyk i dopełnił formalności.

Chwilę później do trzech goli Suarez dołożył także asystę przy golu Chorwata Ivana Rakitica, a na 6:1 trafił w doliczonym czasie Neymar.

Barcelona zrewanżowała się zatem niedzielnemu rywalowi za wrześniową porażkę w Vigo 1:4. Celta to i tak niewygodny rywal dla Katalończyków, którzy przegrali z nim dwukrotnie w ostatnich czterech spotkaniach.

Broniąca tytułu Barcelona ma 57 punktów i o jeden mecz mniej od innych drużyn z czołówki. Drugie Atletico zgromadziło 54, a trzeci Real Madryt, który w sobotę pokonał Athletic Bilbao 4:2, ma 53 pkt.

Wicelider wygrał na wyjeździe z Getafe 1:0, a jedyną bramkę zdobył już w drugiej minucie spotkania Fernando Torres. Był to jego 101. gol w barwach drużyny, w której rozpoczynał karierę.

Drużyna Grzegorza Krychowiaka Sevilla wygrała u siebie z beniaminkiem Las Palmas 2:0. Bramki zdobyli Argentyńczyk Ever Banega oraz Francuz Kevin Gameiro. Zespół z Andaluzji zajmuje piąte miejsce w tabeli. Ma 40 punktów, a do czwartego Villarreal traci osiem.

W sobotę zakończyła się też fatalna seria Valencii. „Nietoperze” po dwunastu ligowych meczach bez wygranej wreszcie odniosły zwycięstwo. Na swoim stadionie podopieczni Gary’ego Neville’a pokonali również przeżywający kryzys Espanyol Barcelona 2:1.

Dzięki pierwszemu od ponad trzech miesięcy ligowemu zwycięstwu Valencia, czwarta drużyna poprzedniego sezonu, awansowała na 12. miejsce