Premier League: wygrana Chelsea, United lepszy w derbach

Prowadząca w tabeli piłkarskiej ekstraklasy Anglii Chelsea Londyn po trudnym meczu pokonała Queens Park Rangers na stadionie rywala 1:0 w 32. kolejce. Decydująca bramka padła dopiero w 88. minucie. W derbach Manchesteru United pokonał City 4:2.

Zwycięskiego gola w Londynie zdobył Hiszpan Cesc Fabregas po podaniu Belga Edena Hazarda. Był to pierwszy celny strzał gości w tym meczu. Ważną rolę w spotkaniu odegrał także belgijski bramkarz Thibaut Courtois, który popisał się wcześniej znakomitym refleksem po zaskakującym strzale Matta Phillipsa z kilku metrów.

„The Blues” mają 73 punkty, siedem przewagi nad drugim w tabeli lokalnym rywalem Arsenalem, który w sobotę wygrał z Burnley na wyjeździe również 1:0. Wojciech Szczęsny był rezerwowym, a Krystiana Bielika zabrakło w kadrze meczowej. Tego dnia grał za to Łukasz Fabiański, a jego zespół Swansea City zremisował w Walii z Evertonem 1:1.

Porażka to fatalna wiadomość dla walczącego o utrzymanie w Premier League QPR, który ma dwa punkty straty do bezpiecznej strefy. Chelsea jest natomiast coraz bliżej mistrzowskiego tytułu. Podopieczni Portugalczyka Jose Mourinho mają jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie z ostatnim w tabeli Leicester City, którego piłkarzem jest Marcin Wasilewski.

W sobotę „Lisy” wygrały na wyjeździe z West Bromwich Albion 3:2. Polak pojawił się na placu gry po przerwie i asystował przy golu na 2:2.

W niedzielne popołudnie na trzecim miejscu umocniła się ekipa Manchesteru United, która przed własną publicznością pokonała lokalnego rywala 4:2. „Czerwone Diabły”, które odniosły szóste zwycięstwo z rzędu, mają 65 punktów i wyprzedzają „The Citizens” o cztery.

Pierwsi gola na Old Trafford zdobyli jednak goście. Już w ósmej minucie do siatki trafił Argentyńczyk Sergio Aguero, ale z prowadzenia City cieszyło się tylko do 14. minuty. Wówczas wyrównał Ashley Young.

Na przerwę United schodziło prowadząc 2:1, bowiem w 27. minucie na listę strzelców wpisał się Belg Morouane Fellaini.

22 minuty po zmianie stron na 3:1 podwyższył Juan Mata, ale telewizyjne powtórki nie pozostawiły wątpliwości, że w momencie podania od Wayne’a Rooneya Hiszpan był na spalonym. Sędzia liniowy jednak tego nie zauważył i trafienie zostało uznane. Kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry swojego gola zdobył również obrońca United Chris Smalling.

Gości stać było tylko na zmniejszenie strat. W 89. minucie znów na listę strzelców wpisał się Aguero. To było jego 19. trafienie ligowe w tym sezonie. Argentyńczyk zrównał się na czele klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy z reprezentantem Hiszpanii Diego Costą z Chelsea (obecnie leczy kontuzję) oraz Harrym Kane’em z Tottenhamu Hotspur.

Było to pierwsze zwycięstwo „Czerwonych Diabłów” nad lokalnym rywalem od 2012 roku. Ostatnie cztery konfrontacje kończyły się wygranymi City.

Wydaje się, że podopieczni chilijskiego trenera Manuela Pellegriniego nie mają już szans na obronę tytułu. W ostatnich sześciu kolejkach wywalczyli zaledwie sześć punktów. Muszą poprawić wyniki, jeśli chcą zagrać w kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Z czwartego miejsca może zepchnąć ich Liverpool, który w poniedziałek podejmie Newcastle United. Jeśli „The Reds” wygrają, będą tracić cztery punkty do mistrza kraju.