Roman Niedźwiecki

Polskie starcie w półfinale najwyższej dywizji ligi Terrasport w Wilnie

Drużyna siatkarska mężczyzn - Eisas, która składa się w większości z miejscowych Polaków, w najwyższej dywizji ligi Terrasport w Wilnie, awansowała do półfinału gdzie musiała przyznać wyższość drużyny Huragan 3:1 (25:21, 22:25, 25:23, 25:22). Obie ekipy biorą także udział w turnieju o Puchar ZPL- 2016.

Ekipa Eisas która jeszcze do 2014 roku nosiła nazwę Jana Pawła II (większość siatkarzy ukończyło właśnie te gimnazjum), jest znana na przestrzeni wileńskiej piłki siatkowej. W ubiegłym roku drużyna zdobyła Puchar ZPL, a jeszcze rok wcześniej zajęła 2 miejsce na mistrzostwach Wilna (C dywizja). Obecnie drużyna zmaga się w B lidze mistrzostw Wilna oraz w najwyższej dywizji nie mniej prestiżowego turnieju Terrasport.

W półfinale turnieju „Asy” musieli się zmierzyć z odwiecznym rywalem ekipą Huragan, w której także jest sporo polskich akcentów. W pojedynku tych drużyn trudno jest wyłonić faworyta, bowiem obie ekipy grają na wysokim poziomie.

Niespodzianek nie było. Od pierwszych minut spotkania drużyny prowadziły zacięty pojedynek. Minimalna przewaga w pierwszym secie należała do siatkarzy Huraganu, którzy zwyciężyli w nim 25:21. Druga odsłona przebiegała już pod dyktando „Asów”. Drużyna w drugiej połowie setu miała przewagę w 2-3 punkty, której nie upuściła do końca odsłony 25:22.

W drugiej połowie spotkania Huragan wypracował przewagę i zmierzał po zwycięstwo w secie (16:11), lecz Eisas nie zamierzał łatwo się poddać i zmniejszył prowadzenia rywali do jednego punktu (21:20). Jednak pewna gra Huraganu w ataku przyniosła im zwycięstwo w 3 secie (25:23).

W ostatniej odsłonie żadna z drużyn nie mogła uzyskać większej przewagi. Eisas był walecznym do końca, lecz Huragan który czuł, że zwycięstwo jest tuż za rogiem, świetnie atakował prowokując błędy rywali. Set się zakończył z wynikiem 25:22 dla Huraganu.

„Popełniliśmy dużo błędów, które spowodowały przegraną. Kilka razy nie podaliśmy w ważnym momencie pojedynku. Przegraliśmy bardzo dobrej drużynie, która pokazuje stabilną grę przez cały sezon. To nie wstyd przegrać z takim rywalem, życzymy im powodzenia w finale turnieju”- mówił członek Ekipy Eisas Witalij Aleksiuk.

Finał oraz mecz o trzecie miejsce odbędzie się w niedzielę wieczorem w sali sportowej VGTU (Saulėtekio alėja 28).