• 21 maja, 2015 8:52

Polska ekstraklasa: triumf Lecha, szczęśliwa wygrana Legii

W 33. kolejce lider piłkarskiej ekstraklasy Lech Poznań wygrał u siebie ze Śląskiem Wrocław 3:0, a zajmująca drugie miejsce Legia pokonała w Warszawie Jagiellonię Białystok 1:0, zdobywając bramkę z rzutu karnego w końcowych sekundach.

Lech szybko otrząsnął się po zimnym prysznicu, jaki sprawiła mu w ostatnią niedzielę Jagiellonia („Kolejorz” przegrał wówczas 1:3) i nie miał kłopotów w starciu ze Śląskiem.

Bohaterem środowego meczu okazał Szymon Pawłowski. Skrzydłowy Lecha zdobył dwie bramki i asystował przy trafieniu Dawida Kownackiego na 1:0. „Kolejorz” ustalił wynik spotkania już w 28. minucie, gdy Pawłowski w efektowny sposób przelobował bramkarza Mariusza Pawełka.

Podopieczni Macieja Skorży po zwycięstwie nad Śląskiem mogli w dobrych humorach czekać na wynik meczu drugiej Legii z trzecią Jagiellonią. Oba te zespoły przed 33. kolejką miały na koncie po 29 punktów.

Przez większość meczu na Łazienkowskiej wydawało się, że teraz dopiszą sobie tylko po jednym punkcie, ale wszystko się zmieniło w ostatnich sekundach.

Sędzia Paweł Gil, z uwagi m.in. na wcześniejszą przerwę w grze (spowodowaną dymem z rac), doliczył osiem minut. Pod koniec dodatkowego czasu gry doszło do dwóch istotnych wydarzeń. Najpierw arbiter uznał, że piłkarz Jagiellonii Przemysław Frankowski nie był faulowany w polu karnym, a kilkadziesiąt sekund później podyktował „jedenastkę” dla gospodarzy, po zagraniu ręką Gruzina Giorgiego Popchadze.

Sytuacja wzbudziła wiele kontrowersji, piłkarze Jagiellonii długo protestowali, ale arbiter nie zmienił swojej decyzji. Rzut karny wykorzystał Portugalczyk Orlando Sa.

W pozostałych meczach grupy mistrzowskiej Górnik Zabrze uległ u siebie Lechii Gdańsk 0:1 po golu Sebastiana Mili, natomiast Wisła zremisowała w Krakowie z Pogonią Szczecin 2:2, tracąc zwycięstwo w ostatnich sekundach. Bramkę dla „Portowców” zdobył wówczas doświadczony Rafał Murawski.

W tabeli Lech (33 pkt) wyprzedza obecnie Legię o punkt, Jagiellonię o cztery, a Lechię o pięć.