• 4 czerwca, 2015 9:03

Polska ekstraklasa: Lech o punkt od tytułu

Piłkarze Lecha Poznań wygrali w Zabrzu z Górnikiem 6:1 w 36. kolejce ekstraklasy i do mistrzostwa wystarczy im remis w ostatnim meczu. Druga w tabeli Legia zremisowała w Gdańsku z Lechią 0:0. Miejsce w rozgrywkach UEFA zapewnił sobie w środę Śląsk Wrocław.

Poznaniacy mieli przed tą kolejką punkt przewagi nad broniącymi tytułu legionistami, ale teraz – kolejkę przed końcem rozgrywek – wyprzedzają drużynę Henninga Berga o trzy punkty.

„Kolejorz” źle zaczął spotkanie w Zabrzu, przegrywał 0:1 po trafieniu Konrada Nowaka, jednak bardzo szybko odrobił straty, a później powiększał przewagę. W 30. minuty było już 4:1 dla gości. Dwie bramki dla Lecha zdobył Kasper Hamalainen (12. i 13. gol w sezonie), a po jednej Szymon Pawłowski i pochodzący z Czeczeni Zaur Sadajew. W drugiej połowie dwie bramki „dołożył” Szwajcar Darko Jevtic.

W Gdańsku Legia, grająca bez pauzującego za kartki Jakuba Rzeźniczaka i kontuzjowanego Słowaka Ondreja Dudy, ale z wracającym po przerwie Portugalczykiem Orlando Sa, zremisowała bezbramkowo z Lechią. Taki wynik oznacza, że gospodarze stracili szanse na grę w europejskich pucharach.

Lech ma obecnie 42 punkty, a Legia – 39. Wynika z tego, że poznaniakom do siódmego w historii, a pierwszego od 2010 roku, tytułu wystarczy remis u siebie w niedzielę z Wisłą Kraków. Ekipa ze stolicy podejmie tego dnia Górnika.

W przypadku równej liczby punktów wyżej w tabeli będzie Legia, ponieważ miała ich więcej po rundzie zasadniczej.

Szansę na wicemistrzostwo Polski wciąż ma Jagiellonia Białystok – 38 pkt, która wygrała w Szczecinie z ósmą w tabeli Pogonią 3:1. Jedną z bramek dla gości, już 14. w sezonie, zdobył Patryk Tuszyński.

Radość we Wrocławiu. Dzięki wyjazdowemu zwycięstwu 1:0 nad Wisłą Kraków po golu Słowaka Roberta Picha piłkarze Śląska Wrocław (32 pkt) zapewnili sobie czwarte miejsce, które w tym sezonie oznacza grę w kwalifikacjach Ligi Europejskiej. To wszystko dzięki temu, że Puchar Polski zdobyła Legia, czyli zespół z wyższego miejsca niż czwarte.