• 21 lipca, 2014 10:36

Polacy w czołówce Pucharu Świata po rajdzie Baja Aragon

Hiszpański rajd Baja Aragon padł łupem Naniego Romy. Zwycięzca tegorocznego Dakaru wygrał swoją domową imprezę drugi raz z rzędu. Podium uzupełnili reprezentant Argentyny Orlando Terranova oraz Polak – Martin Kaczmarski. Po sześciu rundach Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych w pierwszej dziesiątce są aż trzy polskie załogi.

inf. prasowa

Dla pochodzącego z Katalonii Romy była to już ósma w karierze wygrana w tej imprezie. Reprezentant zespołu X-raid, barwy którego reprezentują także Krzysztof Hołowczyc (w Hiszpanii nie startował) i Martin Kaczmarski, cztery razy triumfował w rajdzie Baja Aragon na motocyklu.

Martin Kaczmarski na przedostatnim odcinku specjalnym odnotował 4. czas i w efekcie awansował na 5. miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Polak poszedł za ciosem i powtórzył wynik na finałowym oesie, dzięki czemu wywalczył miejsce na podium 31. rajdu Baja Aragon. Adam Małysz ostatecznie zajął 9. lokatę, a Marek Dąbrowski – 10. Piotr Beaupre uplasował się na 11. miejscu. Rajd, z 25-sekundową przewagą, wygrał Nani Roma.

„Zgodnie z zapowiedzią walczyliśmy dziś o wyższą lokatę i to się udało. Na wąskich zakrętach nie było łatwo wyprzedzać innych kierowców, dlatego tym bardziej cieszy dobry wynik” – powiedział Adam Małysz, który ukończył rajd w pierwszej dziesiątce mimo takich przygód, jak dwa kapcie i urwany most napędowy.

W Hiszpanii znakomicie spisali się także polscy quadowcy. Kamil Wiśniewski wywalczył drugie miejsce, Jarosław Kalinowski trzecie, a Zbigniew Zych był ósmy. Ten pierwszy jest liderem w Pucharze Świata FIM w Rajdach Baja, Zych jest czwarty, a Kalinowski piąty.

Kolejną rundą FIA World Cup for Cross Country Rallies będzie rajd Hungarian Baja (14 – 17 sierpnia). Następnie zawodnicy rywalizujący w tym cyklu zawitają do Szczecina, by walczyć o punkty w Baja Poland 2014 (28 – 31 sierpnia).