• 21 grudnia, 2013 18:25

Polacy najlepsi na nartach. Zwycięstwa Kowalczyk i Ziobry

Justyna Kowalczyk wygrała sprint techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich we włoskim Asiago. Jan Ziobro triumfował w konkursie skoków w Engelbergu.

W drugim skoku Ziobro wyrównał rekord skoczni – 141 m. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, który zostałliderem klasyfikacji Pucharu Świata.Trzecie miejsce zajął Norweg Anders Bardal. W pierwszej dziesiątce zmieścili się jeszcze Piotr Żyła i Klemens Murańka. Dopiero 27. miejsce zajął Gregor Schlierenzauer, który musi oddać żółtą koszulkę lidera Kamilowi Stochowi.

Po raz drugi w historii polscy skoczkowie narciarscy stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium zawodów Pucharu Świata.

Jan Ziobro i Kamil Stoch powtórzyli wyczyn Piotra Fijasa i Jana Bobaka z 27 stycznia 1980 roku z Zakopanego.

Dwóch Polaków na podium konkursu stanęło jeszcze 20 marca 2011 w Planicy – wygrał Stoch, a trzeci był kończący wtedy karierę Adam Małysz.

W finale sprintu Justyna Kowalczyk wyraźnie wyprzedziła Finkę Anne Kylloenen i Norweżkę Maiken Caspersen Fallę. To właśnie w Asiago Kowalczyk zdobyła swój pierwszy w karierze punkt w zawodach Pucharu Świata.